Spotkanie premierów V4 w Lublanie: rozszerzenie UE, migracja i koronawirus

13-07-21 Promocja 0 comment

Premierzy Czwórki Wyszehradzkiej spotkali się w ubiegły piątek (9.07.) w Lublanie by rozmawiać o polityce migracyjnej i klimatycznej. Omówili też z premierem Słowenii Janezem Janšą sprawę przewodnictwa jego kraju w Radzie Unii Europejskiej, tematem było również rozszerzenie strefy Schengen o kraje Bałkanów Zachodnich.

Czeski premier Andrej Babiš stwierdził, że nie rozumie, dlaczego państwa takie jak Bułgaria czy Chorwacja nie zostały jeszcze przyjęte do strefy Schengen.

Przywódcy Wyszehradzkiej czwórki zaznaczyli, że wyzwania i kryzysy dotykające Europy i świata, w tym pandemia COVID-19 jeszcze bardziej zwiększyły znaczenie formatu V4. Kraje Grupy pomagały sobie nawzajem, co pokazało siłę regionalnej solidarności i współpracy”. Jednocześnie określono cele na czas po epidemii koronawirusa, stwierdzając, że : „ Wspólnym celem państw Grupy Wyszehradzkiej jest znalezienie się wśród tych, którzy skorzystają na globalnych zmianach gospodarczych i politycznych.”

Według A.Babiša ważnym tematem była także migracja. W jego przekonaniu po wycofaniu wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego z Afganistanu istnieje niebezpieczeństwo napływu nielegalnych imigrantów z tego kraju. Potwierdzili to premierzy Polski i Węgier na konferencji prasowej, w zawiązku z tym liderzy V4 omówili kwestię wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic państw członkowskich.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję krytykującą węgierską ustawę zakazującą promowania w szkole homoseksualizmu czy zmiany płci. Według słowackiego premiera Eduarda Hegera sprawa ta nie była jednak tematem spotkania w Lubljanie.

Premier Czech A.Babiš stwierdził tylko, że jego zadaniem nie jest zajmowanie się węgierskim prawem i dodał, iż prawo węgierskie ma chronić dzieci i rodziców, a nie dotyczy upodobań seksualnych: “To rodzice mają wychowywać dzieci, a nie organizacje pozarządowe”. Zaznaczył, że nie ma problemu z homoseksualistami i że ma wśród nich wielu przyjaciół.

Kilku aktywistów LGBT z tęczowymi flagami czekało w piątek na Orbána przed słoweńską Galerią Narodową. Według przewodniczącej słoweńskiej organizacji praw człowieka Legebitra, Leny Gibicovej, aktywiści przybyli, by zwrócić uwagę na dyskryminację członków społeczności LGBT na Węgrzech, ale także w Polsce.

Przypomnijmy, iż od 1 lipca 2021 r. Słowenia przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, zaś Węgry przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Źródło: Irozhlas

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium