Spotkanie w ramach formatu 3+3 w Teheranie

25-10-23 Promocja 0 comment

23 października ministrowie spraw zagranicznych Armenii, Azerbejdżanu, Iranu, Rosji i Turcji spotkali się w Teheranie w ramach formatu 3+3, inicjatywy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana mającej na celu stworzenie „nowej platformy współpracy regionalnej w celu zapewnienia trwałego pokoju i stabilności” na Kaukazie Południowym.

W spotkaniu 3+3 nie wzięli udziału przedstawiciele Gruzji. „Gruzja nie uczestniczy w tym spotkaniu i nigdy w nim nie uczestniczyła” – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podkreślił po rozmowach, że „ze zrozumiałych powodów” Tbilisi powstrzymało się od dołączenia do spotkania, ale „drzwi pozostają otwarte”.

„W każdych okolicznościach obecne władze Gruzji we wszystkich swoich działaniach kierują się  interesami narodowymi, co wielokrotnie udowodniły. Daje to podstawy, by sądzić, że pełen format 3+3 może zacząć działać w niedalekiej przyszłości” – powiedział Ławrow.

Siergiej Ławrow ocenił, że konflikt między Azerbejdżanem a Armenią został zasadniczo rozwiązany: „Obie strony zgodziły się, że Karabach należy do Azerbejdżanu, a to był główny nierozwiązany problem. Teraz pozostają oczywiście praktyczne kroki w celu pełnej normalizacji stosunków, przede wszystkim przygotowanie traktatu pokojowego, delimitacja granic i ustanowienie transportowych więzi gospodarczych bez żadnych przeszkód. To wszystko zostało uzgodnione na spotkaniach prezydentów Rosji, Azerbejdżanu i Armenii” – powiedział szef rosyjskiego MSZ.

Ławrow sprecyzował, że te aspekty stosunków armeńsko-azerbejdżańskich nie są bezpośrednio omawiane w ramach formatu 3+3. „Jak już powiedziałem, istnieją inne kanały, które zostały zaakceptowane przez obie strony. A Rosja odgrywa rolę koordynatora w odniesieniu do wszystkich tych procesów” – wyjaśnił polityk.

Jeśli chodzi o delimitację granicy azerbejdżańsko-armeńskiej, Ławrow powiedział, że Moskwa jest „faktycznie gotowa pomóc w rozpoczęciu procesu delimitacji granicy” i że tej kwestii „ zostało poświęcone oddzielne porozumienie między Moskwą, Baku i Erywaniem”.

Po obecnych rozmowach  w formacie 3+3, The Insider podał, iż Teheran i Erywań zbudują część autostrady Północ-Południe, która połączy Iran z Gruzją przez Armenię. Państwa te podpisały porozumienie w sprawie budowy 32-kilometrowego odcinka drogi Agarak-Kadżaran w armeńskim regionie Syunik, w pobliżu granicy z Iranem. Budowa drogi Agarak-Kadżaran ma rozpocząć się pod koniec 2023 r. i zostać ukończona w ciągu trzech lat.

Źródło: ekhokavkaza.com, sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium