Stan wolności obywatelskich w krajach Azji Środkowej

10-12-23 Promocja 0 comment

Kirgistan znalazł się wśród siedmiu krajów, które w 2023 roku pogorszyły swoją pozycję w corocznym rankingu swobód obywatelskich CIVICUS Monitor. Przy przygotowaniu rankingu wykorzystywane są informacje z kilku źródeł na temat sytuacji dotyczącej wolności zgromadzeń i wypowiedzi oraz obowiązku państwa w zakresie ochrony tych podstawowych wolności. Wśród 10 najczęstszych naruszeń praw obywatelskich znalazły się zastraszanie, pacyfikacja protestów, zatrzymywanie protestujących, cenzurę, zatrzymywanie dziennikarzy, ataki na nich, zatrzymywanie obrońców praw człowieka i ich skazywanie. Biorąc pod uwagę zdobyte punkty, kraje świata dzieli się na pięć kategorii – otwarte, ograniczone (częściowo ograniczana wolność), opresyjne (tłumienie wolności obywatelskich), represyjne, zamknięte.

Kirgistan z 40 punktami, od 2018 roku zaliczany jest do kategorii opresyjnej, w nowym rankingu znalazł się w kategorii represyjnej. Do przyczyn spadku można zaliczyć: promowanie ustaw ograniczających działalność organizacji pozarządowych i mediów (w tym tzw. „ustawy o agentach zagranicznych”); wywieranie presji na niezależne media; ściganie w trybie karnym działaczy społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzy i krytyków rządu; długotrwały zakaz organizowania pokojowych zgromadzeń w centrum stolicy Biszkeku.

Wśród innych krajów Azji Środkowej Kazachstan drugi rok z rzędu znalazł się w kategorii represyjnej (27 punktów).Reszta – Uzbekistan (18 punktów), Tadżykistan (12) i Turkmenistan (8) – pozostaje w kategorii krajów zamkniętych.

W sumie 28 ze 198 państw uważa się za zamknięte, 50 za represyjne, 40 za opresyjne, 43 ograniczone, a 37 otwarte. „Prawie jedna trzecia ludzkości żyje obecnie w krajach o „zamkniętej” przestrzeni obywatelskiej. To najwyższy odsetek – 30,6% – światowej populacji żyjącej w najbardziej restrykcyjnym środowisku od czasu pierwszego raportu CIVICUS Monitor z 2018 r. Tylko 2,1% ludzi żyje w krajach „otwartych”, w których przestrzeń obywatelska jest chroniona. To najniższy odsetek i prawie o połowę mniejszy niż sześć lat temu” – stwierdził CIVICUS.

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium