Szczepienia przeciwko COVID-19 w Azji Środkowej

19-01-21 Promocja 0 comment

Kazachstan, najbogatszy kraj regionu, ma wielotorową strategię szczepień. W połowie grudnia rząd ogłosił, że zakończył pierwszą i drugą fazę badań klinicznych nad lokalną szczepionką o nazwie QazCovid-in. Według oficjalnych danych najważniejszy, trzeci, etap badań już się rozpoczął. Urzędnicy optymistycznie przewidują, że w marcu br. ruszą ze szczepieniem ludności. Askar Mamin, premier Kazachstanu oświadczył, że zakład produkujący QazCovid-in zostanie uruchomiony w marcu i będzie w stanie produkować ponad 60 milionów dawek szczepionki rocznie. W międzyczasie inny zakład znajdujący się w mieście Karaganda będzie odpowiedzialny za produkcję rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Rosja zgodziła się dostarczyć Kazachstanowi 2 miliony szczepionek wyprodukowanych w zakładzie w Karagandzie. Wyniki analizy jakości produkcji pochodzącej z Karagandy powinny być gotowe do końca stycznia.  Jeśli okaże się, że szczepionka jest bezpieczna, władze mogą zacząć szczepienia już w lutym. Ministerstwo Zdrowia planuje na początek zaszczepić 10 milionów ludzi w wieku od 18 do 60 lat, co stanowi 55% całej populacji. Nie określono jednak ram czasowych tego planu. Władze kazachskie twierdzą, że inne grupy wiekowe również będą szczepione, ale dopiero, gdy szczepionki zostaną uznane za całkowicie bezpieczne.

Jeśli chodzi o bardziej znane szczepionki zagraniczne, sytuacja jest skomplikowana. Wiceminister Zdrowia, Marat Szormanow powiedział, że warunki przechowywania i transportu szczepionki Pfizer są bardzo trudne, co znacznie komplikuje jej przewóz i stosowanie w Kazachstanie. Niemniej jednak Ministerstwo Zdrowia prowadzi negocjacje z firmą Pfizer w sprawie pozyskania szczepionki.

W sierpniu ubiegłego roku Kazachstan przyłączył się do globalnego mechanizmu dzielenia się szczepionkami znanego jako COVAX, ale wskazał, że nie ma zbyt wiele oczekiwań w związku z tą inicjatywą.  

Uzbekistan również przystąpił do programu COVAX w sierpniu 2020 roku. W zeszłym miesiącu przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia powiedział, że w ramach tej inicjatywy Taszkent liczy na zamówienie 2 milionów dawek szczepionki. W grudniu ubiegłego roku Uzbekistan zaangażował się w trzeci etap badań klinicznych nad szczepionką opracowywaną przez chińską firmę Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical. W przypadku. Z kolei Rosja zobowiązała się dostarczyć 1 milion dawek Sputnika V w celu zaszczepienia potencjalnych imigrantów zarobkowych. Władze uzbeckie prowadzą także negocjacje z innym rosyjskim producentem leków, Vector, który obecnie pracuje nad swoją szczepionką EpiVacCorona. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób władze kraju były w stanie stwierdzić w listopadzie ubiegłego roku, że do połowy 2021 roku zdołają zaszczepić 60% populacji.  

Tadżykistan również planuje zrealizować programu szczepień. Latem ubiegłego roku Navruz Dżafarow, zastępca przewodniczącego Państwowej Służby Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego, powiedział, że rząd negocjuje z Rosją pomoc w tym zakresie. Rząd tadżycki zażądał 1,8 miliona dawek szczepionki w ramach inicjatywy COVAX. Według Ministerstwa Zdrowia głównym warunkiem zakupu szczepionek dla Duszanbe jest uznanie ich przez Światową Organizację Zdrowia i transport do Tadżykistanu. Transport jest  problemem większości krajów regionu. Zwłaszcza szczepionki Pfizer i Moderna stanowią poważne wyzwanie logistyczne, ponieważ muszą być przechowywane w bardzo niskich temperaturach, co jest niemal niemożliwe dla biednych krajów, takich jak Tadżykistan i Kirgistan. Nawet w stosunkowo zamożnym Kazachstanie jakość świadczeń medycznych gwałtownie spada wraz z oddalaniem się od dużych miast.

Ministerstwo Zdrowia Kirgistanu prowadzi już proces certyfikacji szczepionek produkowanych przez firmę Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Wiceminister Zdrowia Nurbolot Usenbajew oświadczył, że by użyć szczepionki Pfizer, kraj musi mieć możliwość przechowywania ich w temperaturze -70 stopni Celsjusza. Niestety w tej chwili Kirgistan dysponuje takimi możliwościami.  Za pośrednictwem COVAX rząd kirgiski zamówił 1,2 miliona dawek szczepionki. Wystarczyłoby to dla około jednejpiątej populacji, w tej sytuacji Kirgistan, podobnie jak wszyscy inni w regionie, liczy, że Rosja podzieli się Sputnikiem V.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium