Szef MZS Ukrainy przywitał Jacka Czaputowicza. Ukraińscy eksperci wyrażają „ostrożny optymizm”

11-01-18 Promocja 0 comment

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Jacek Czaputowicz oraz Pawło Klimkin przeprowadzili 10 stycznia rozmowę telefoniczną, podczas której zapadła decyzja o zorganizowaniu spotkania szefów dyplomacji obu krajów. Poinformował o tym na swoim profilu na Twitterze Pawło Klimkin.

Według ukraińskiego ministra, spotkanie ma na celu przede wszystkim omówienie współdziałania Ukrainy i Polski  w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

„Osobiście pogratulowałem nominacji mojemu nowemu polskiemu odpowiednikowi Jackowi Czaputowiczowi. Umówiliśmy się na spotkanie już w najbliższym czasie. Będziemy rozmawiać o wzmocnieniu partnerstwa strategicznego, w tym o współpracy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, której niestałym członkiem zostali nasi polscy przyjaciele. Życzę nam wszystkim wspólnych sukcesów i zwycięstw” – napisał Klimkin.

Z nadzieją na poprawę relacji polsko-ukraińskich przyjął nominację Czaputowicza  opiniotwórczy portal internetowy Europejska Prawda. Publicyści Serhij Sydorenko i Iwanna Kostina przypomnieli, że nowy szef polskiej dyplomacji popiera terytorialną integralność Ukrainy i zachowanie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

Według portalu wcześniejsze  wypowiedzi nowego szefa polskiego MSZ dają podstawy do ostrożnego optymizmu. “Być może będzie szansa na przezwyciężenie kryzysu w relacjach Kijowa z Warszawą” – czytamy w artykule.  „Dotychczas dyplomata nie był zaangażowany w komentowanie skomplikowanych stron polsko-ukraińskiej historii” – piszą Serhij Sydorenko i Iwanna Kostina .

Przypomnijmy, że 9 stycznia prezydent RP Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał szereg ministrów, w tym szefa resortu spraw  zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, którego zastąpił profesor Jacek Czaputowicz.

Źródło: Zwierciadło TygodniaEuropejska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium