Szefowie MSZ Armenii i Azerbejdżanu spotkali się w Nowym Jorku

28-09-21 Promocja 0 comment

24 września współprzewodniczący Grupy Mińskiej OBWE wydali oświadczenie, w którym poinformowali o spotkaniu w Nowym Jorku ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu.

„W ramach 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku współprzewodniczący Grupy Mińskiej OBWE Igor Chowajew (Rosja), Stephane Visconti (Francja) i Andrew Schofer (USA) spotkali się osobno z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu – Araratem Mirzojanem i Dżejhunem Bajramovem. Odbyło się również wspólne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych, w którym uczestniczył Andrzej Kasprzyk, stały przedstawiciel urzędującego przewodniczącego OBWE.

Współprzewodniczący i ministrowie spraw zagranicznych omówili nierozstrzygnięte problemy między Armenią a Azerbejdżanem. Współprzewodniczący zaproponowali konkretne sposoby załagodzenia sytuacji, przedstawiając propozycje ewentualnychdalszych działań (…)

Współprzewodniczący z zadowoleniem przyjmują pierwsze od listopada 2020 r. spotkanie obu ministrów spraw zagranicznych traktując je jako dowód chęci obu państw do wznowienia procesu pokojowego na drodze bezpośredniego dialogu, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu w regionie. Współprzewodniczący zobowiązują się do dalszej pracy z obu stronami, zgodnie ze swoim mandatem, w celu kompleksowego rozwiązania wszystkich problemów związanych z konfliktem w Górskim Karabachu (..)” – napisano w oświadczeniu.

Uczestniczący online w debacie 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że Erywań jest gotowy do konstruktywnego dialogu, który ustanowiłby długotrwały pokój w regionie.

W związku z tym proponujemy, aby proces powrotu zakładników i innych zatrzymanych został niezwłocznie zakończony. Konieczne jest również wznowienie procesu pokojowego rozwiązania konfliktu w Górskim Karabachu pod auspicjami współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE” – wyjaśnił premier.

Paszynian stwierdził, że „Azerbejdżan nie tylko nadal przetrzymuje w niewoli kilkudziesięciu obywateli Republiki Armenii, ale na podstawie sfingowanych zarzutów skazał wielu z nich na kary więzienia od 6 do 20 lat, ponadto są obywatele, których zatrzymania Azerbejdżan jeszcze nie potwierdził, choć istnieją niezbite dowody, że pozostają oni w niewoli”. Według premiera, w częściach Górskiego Karabachu, które znalazły się pod kontrolą Azerbejdżanu, naród ormiański został poddany czystce etnicznej.

Paszynian dodał, że konflikt o Górski Karabach czeka na sprawiedliwe rozwiązanie.

„Nie ulega wątpliwości, że sytuacja wynikająca z użycia siły nie może zyskać legitymacjiprawa międzynarodowego (…). Prawo narodu Arcach [nieuznawana Republika Górskiego Karabachu] do samostanowienia nie może być powstrzymane siłą. Konflikt o Górski Karabach czeka na sprawiedliwe rozwiązanie” – powiedział szef armeńskiego rządu w swoim wystąpieniu.

Paszynian stwierdził też, że dla rozwiązania konfliktu o Górski Karabach ważne jest otwarcie regionalnych szlaków komunikacyjnych. „ Bardzo ważne w tym kontekście może być otwarcie linii kolejowej łączącej Turcję z Armenią” – ocenił premier.

27 września z okazji Dnia Pamięci w pierwszą rocznicę rozpoczęcia działań wojennych w Karabachu MSZ Azerbejdżanu wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że Baku jest gotowe do normalizacji stosunków z Armenią :

„Azerbejdżan jest gotów na normalizację stosunków z Armenią na podstawie ścisłego poszanowania zasad prawa międzynarodowego, w szczególności suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic międzynarodowych. Wzywamy Armenię do poszanowania tych podstawowych zasad i wypełnienia swoich międzynarodowych zobowiązań w imię pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu w regionie”.

Źródło: ekhokavkaza.com, tass.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium