SzOW: Przyjęto  program współpracy do 2035 roku

05-11-19 Promocja 0 comment

Szefowie rządów państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) przyjęli nowy program współpracy handlowo-gospodarczej do 2035 r. Do podpisania dokumentu doszło 2 listopada br. w Taszkencie (stolica Uzbekistanu),na  posiedzeniu przedstawicieli SOW.

Nowy program został opracowany wspólnie przez odpowiednie  ministerstwa oraz urzędy, a także działającą w ramach SOW Radę Biznesową i stowarzyszenie międzybankowe.

Nowy program definiuje najważniejsze zadania w różnych dziedzinach obejmujących wspólne działania  członków SzOW. Mowa jest o handlu, transporcie, przemyśle, rolnictwie, energetyce, turystyce, edukacji, a także o strefach rozwoju: bankowej, finansowej i międzyregionalnej. Na tym samym posiedzeniu przyjęto budżet  organizacji na 2020r.

Szanghajska Organizacja Współpracy została utworzona w 2001 roku przez Chiny, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan .

W 2013 roku umowę o „partnerskim dialogu” podpisała  z SzOW Turcja. W 2017 roku do grona krajów członkowskich dołączyły Indie i Pakistan. Na prawach obserwatorów w SzOW uczestniczą Iran i Mongolia ( przyp.red)

Źródło: https://ria.ru/20191102/1560517383.html

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium