Tadżykistan a energia odnawialna

16-04-23 Promocja 0 comment

Eurazjatycki Bank Rozwoju planuje w ciągu najbliższych trzech lat zainwestować 600 milionów dolarów w projekty związane z energią odnawialną. „Bank może odegrać kluczową rolę w kierowaniu i zarządzaniu rozwojem nowych regionalnych projektów energetycznych w regionie Eurazji, pomagając w przyciągnięciu dużego kapitała i przejściu na  zieloną gospodarkę” – powiedział Albrecht Konrad, szef Dyrekcji ds. Zrównoważonego Rozwoju EBR. Zaznaczył, że Bank może zapewnić pomoc techniczną i wiedzę badawczą, a także przyspieszyć finansowanie projektów, które nie znalazłyby się a celowniku głównych graczy finansowych. Zauważył, że banki rozwoju regionalnego mają przewagę w zwiększaniu atrakcyjności i późniejszej realizacji małych i średnich projektów energetycznych.

Obecnie EBR realizuje duży projekt inwestycyjny „Kompleks wodno-energetyczny Azji Środkowej”dotyczący odnawialnych źródeł energii, które obejmują energię wodną, ​​energię słoneczną i wiatrową, energię geotermalną, bioenergię i inne. Wcześniej, pod koniec marca bieżącego roku, przewodniczący Banku Nikołaj Podguzow powiedział na Konferencji ONZ ds. Zasobów Wodnych w Nowym Jorku, że w ciągu najbliższych trzech latach planowane jest zainwestowanie co najmniej 400 milionów dolarów w kompleks wodno-energetyczny Azji Środkowej.

Tadżykistan, według oficjalnych informacji, ma ogromny potencjał w zakresie odnawialnych źródeł energii. Potencjał hydroenergetyczny kraju, według Ministerstwa Energetyki Tadżykistanu, szacowany jest na 527 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie, z czego obecnie wykorzystywane jest tylko około 4%. Według tego wskaźnika Tadżykistan zajmuje ósme miejsce na świecie po Chinach, Rosji, USA, Brazylii, Zairze, Indiach i Kanadzie oraz pierwsze w Azji Środkowej. Według Krajowej Agencji Hydrometeorologicznej okresnasłonecznienia w kraju wynosi 2100-3166 godzin rocznie, a liczba słonecznych dni w roku waha się od 260 do 300. Potencjał energetyki wiatrowej republiki, według szacunków krajowych energetyków, wynosi od 30 do 100 miliardów kilowatogodzin rocznie.

Tadżykistan wśród krajów Azji Środkowej ma najmniejszy udział energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie cieplne, które jak wiadomo, zasilane są paliwami kopalnymi (gaz ziemny, węgiel, olej opałowy, torf). Według statystyk w 2022 roku w Tadżykistanie 93,1% energii elektrycznej było wytwarzane przez elektrownie wodne, około 6,9% przez elektrownie cieplne, a 0,001% pochodziło z energii słonecznej. Dla porównania w Kazachstanie 94,5% energii elektrycznej produkowały elektrownie cieplne, w Uzbekistanie udział ten wynosi 80%, w Turkmenistanie prawie 100%, a w Kirgistanie – około 15%.

Źródło: Asia Plus

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium