Tbilisi krytykuje zakaz nauczania w języku gruzińskim w Abchazji

17-09-21 Promocja 0 comment

Gruzińskie Ministerstwo Edukacji jest zaniepokojone pojawieniem się informacji o zakazie nauczania w języku gruzińskim w szkołach w rejonie Gali w Abchazji. Zdecydowana większość mieszkańców tej gminy to etniczni Gruzini.

„Jest zdecydowanie nie do przyjęcia naruszanie podstawowego prawa ludności mieszkającej w rejonach Gali i Achalgori, do otrzymywania edukacji w języku ojczystym. Jest to sprzeczne z podstawowymi normami i zasadami prawa międzynarodowego” – napisano w oświadczeniu ministerstwa.

Według Tbilisi odpowiednie służby poinformowały już partnerów międzynarodowych, współprzewodniczących międzynarodowej konferencji w Genewie oraz misję obserwacyjną UE o faktach dotyczących poważnych naruszeń praw dziecka.

„Strona gruzińska nie będzie szczędzić wysiłków i wykorzysta wszystkie dostępne jej instrumenty w celu ochrony prawa mieszkającej na terytoriach okupowanych ludności do otrzymania edukacji w języku ojczystym, jak również w celu ochrony innych praw podstawowych, w tym najlepiej pojętego interesu dzieci” – podkreśliło Ministerstwo Edukacji Gruzji.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium