Trybunał Konstytucyjny Łotwy wszczął postępowanie w sprawie wprowadzenia  edukacji w języku łotewskim

29-07-18 Promocja 0 comment

Trybunał Konstytucyjny Łotwy wszczął postępowanie w sprawie zgodności z Konstytucją Łotwy nowelizacji Ustawy o Edukacji, która nakazuje prowadzenie  całego  procesu edukacji w języku państwowym. Dotyczy to także  szkół mniejszości narodowych.

Prorosyjska, opozycyjna partia „Zgoda” kwestionuje zgodność ustawy z Konstytucją i międzynarodowymi  zobowiązaniami Łotwy, ponieważ „eliminuje ona dwujęzyczną edukację w szkołach średnich i znacznie zawęża stosowanie języków mniejszościowych w szkołach podstawowych”. Skarżący dowdzą, że poprawki do ustawy o edukacji są sprzeczne z art. 1, 91, 112 i 114 Konstytucji.

Partia uważa, że tak ważnych decyzji nie wolno podejmować w okresie przedwyborczym (jesienią na Łotwie odbędą się wybory parlamentarne) .

W dniu 22 marca Sejm Łotwy w trzecim czytaniu przyjął poprawki do ustawy o edukacji, decydujące,  o stopniowym przechodzeniu, od roku szkolnego 2019/20, na naukę w języku łotewskim, w tym w szkołach mniejszości narodowych.

Poprawki opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przewidują wdrożenie reformy w instytucjach edukacyjnych mniejszości narodowych w roku szkolnym 2021/2022. Przejście będzie odbywać się stopniowo. W roku 2019/2020, 80% nauki będzie odbywało się w języku państwowym w szkołach podstawowych. W szkole średniej w roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas 10–11 będą uczyć się wyłącznie w języku państwowym.

Prezydent Łotwy, Raimonds Vejonis, podpisał i ogłosił te poprawki.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium