Trzecia fala koronawirusa w Azji Środkowej

20-03-21 Promocja 0 comment

14 marca Ministerstwo Zdrowia Uzbekistanupoinformowało o 111 nowych przypadkach zakażeń, największej liczbie od końca grudnia ubiegłego roku. Dwa dni później ogłoszono o 115-u przypadkach. Istnieją uzasadnione obawy, że władze kraju od początku pandemii zaniżały statystyki, więc liczby te mają jedynie charakter orientacyjny.

Podobnie jest w Kazachstanie. 17 marca urzędnicy potwierdzili 1082 nowych zakażeń COVID-19. Średnia z tygodniowego okresu od 11 marca wyniosła 964 przypadków dziennie. Tydzień wcześniej było ich 731.  

Kirgistan wydaje się mniej zdenerwowany. W kraju nie odnotowano znaczącego wzrostu liczby zakażeń. Inna sprawa, że Kirgistan również jest znany z dostarczania niewiarygodnych danych w tym zakresie.

Turkmenistan i Tadżykistan twierdzą, że całkowicie pokonały koronawirusa, ale informacje te nie są poparte dowodami.  

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Uzbekistanu wytłumaczył ponowny wzrost zakażeń COVID-19 brakiem czujności. Kawiarnie, bary i restauracje chętnie przyjmują klientów. Od końca stycznia mogą odbywać się koncerty.  Stadiony sportowe są przepełnione, podobnie jak meczety. Transport publiczny w dużej mierze funkcjonuje tak jak w normalnych czasach, bez przepisów umożliwiających zachowanie dystansu społecznego. Szkoły i uniwersytety zostały ponownie otwarte po przerwie noworocznej. Prawie nikt nie nosi masek. Dotyczy to również prezydenta SzawkataMirzijojewa, który stanowczo odmawiał stosowania środków zabezpieczających nawet w szczycie pandemii.  

Kazachstan jest bardziej zdecydowany w walce z pandemią. 13 marca zmieniono alarm epidemiologiczny z zielonego koloru na żółty w trójkolorowej skali. Natomiast najbardziej zaludnione ośrodki miejskie, Ałmaty i Nur-Sultan, są klasyfikowane jako krytyczne czerwone strefy. Władze miejskie zabraniają otwierania centrów handlowych, zadaszonych targowisk, kin i innych obiektów rekreacyjnych w weekendy. W sobotę i niedzielę transport publiczny funkcjonuje tylko rano i wieczorem. Imprezy z okazji zbliżającego się wiosennego święta równonocy Nowruz, które zawsze przyciągają tłumy, zostały w tym roku odwołane.

Minister zdrowia Aleksiej Tsoi oświadczył, że ​​od momentu rozpoczęcia rządowej kampanii szczepień ponad 76 000 obywateli otrzymało rosyjską szczepionkę Sputnik V. Do końca roku liczba ta powinna osiągnąć 12 milionów. Uzbekistan liczy na zaszczepienie do końca roku 20% swojej populacji. W tym celu sprowadza do kraju Sputnik V i szczepionki opracowane w Chinach. Dodatkowo 17 marca 600 000 dawek szczepionki AstraZeneca dostarczono do Uzbekistanu w ramach globalnego programu dzielenia się szczepionkami COVAX.

Tymczasem Kirgistan nadal czeka na obiecane 500 000 dawek Sputnika V i 150 000 dawek szczepionki wyprodukowanej przez chińską firmę Sinopharm. Przewiduje również, że w tym miesiącu otrzyma 500 000 dawek szczepionki AstraZeneca, wstrzymał ten proces reagując na panikę kilku europejskich rządów. W Kirgistanie prawie nikt przestrzega wezwań do stosowania środków bezpieczeństwa, zalecanych przez ekspertów. Podobnie jak w Uzbekistanie, kawiarnie, centra handlowe i kina pozostają otwarte.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium