Turkmenistan walczy z brodami

07-07-20 Promocja 0 comment

W welijacie lebapskim policja zaczęła walkę z mężczyznami noszącymi brody. Według informacji przedstawionych przez Radio Azatlyk policja zatrzymuje brodatych mężczyzn w wieku poniżej 60 lat i zawozi ich na komisariat, gdzie panowie są przymusowo goleni. Zatrzymani dostają także ostrzeżenie, że w przypadku ponownego zatrzymania zostaną aresztowani na 15 dni.

Noszenie brody o długości 1,5-3 centymetrów przez mężczyzn w wieku 25-30 lat w welijacie lebapskim stało się dosyć rozpowszechnionym zjawiskiem. Informatorzy  dziennikarzy donoszą, że  ludzie ci  są oskarżani nie tylko o ekstremizm religijny, ale także o podążanie za obcą modą. W rozmowach  z zatrzymanymi policja sugeruje, że musieli przybyć z migracji zarobkowej w Turcji. Funkcjonariusze poniżają zatrzymanych i nazywają ich tureckimi szpiegami.

Zakaz noszenia brody, jak również wiele innych podobnych ograniczeń w Turkmenistanie, jest stosowany okresowo. W poszczególnych regionach lub w całym kraju prowadzone są kampanie mające na celu zwalczanie tak zwanego niedopuszczalnego zjawiska, następnie kontrola słabnie, ale po pewnym czasie obostrzenie powraca. Oprócz mężczyzn z brodami ofiarami kontroli policyjnych są między innymi właściciele pomalowanych na ciemno samochodów i kobiety-kierowcy. Zakazy te nie są poparte żadnymi przepisami prawa, a policja tłumaczy zatrzymania poleceniami wydanymi z góry.

Źródło: Fergana News

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium