UE z inicjatywy Litwy tworzy wojska cybernetyczne

27-06-18 Promocja 0 comment

Z litewskiej inicjatywy Unia Europejska zaczyna tworzenie wojsk cybernetycznych. W poniedziałek w Luksemburgu przez ministrów obrony Litwy, Estonii, Chorwacji, Holandii i Rumunii, został podpisany protokół intencyjny w tej sprawie.

Francja, Hiszpania, Polska i Finlandia dołączą pod koniec roku, powiedział w komentarzu dla agencji BNS litewski minister obrony Raimundas Karoblis.  Natomiast kolejne państwa: Belgia, Grecja, Słowenia i Niemcy dołączą do projektu jako obserwatorzy  .

Kraje UE planują utworzenia grup obrony cybernetycznej, które przychodziłyby  z pomocą państwom członkowskim w przypadku poważnych ataków  cybernetycznych.

Harmonogram działań ma zostać zatwierdzony w przyszłym roku. Według litewskiego ministra, instytucje UE omówią możliwość wykorzystania unijnych środków budżetowych na zakup odpowiedniego sprzętu i oprogramowania.

Siły cybernetyczne są jednym z pierwszych projektów w ramach podpisanej w ubiegłym roku umowy o ściślejszym współdziałaniu  w dziedzinie współpracy obronnej UE.

Litwa od dawna podchodziła sceptycznie do unijnej współpracy wojskowej, obawiając się podziałów w NATO i zmniejszenia roli Stanów Zjednoczonych w Europie. Ale krytyka Sojuszu przez prezydenta USA Donalda Trumpa i decyzja Wielkiej Brytanii o wycofaniu się z UE zaczęły wymuszać zmianę stanowiska Wilna. Prezydent Dalia Grybauskaitė w swoim corocznym orędziu wezwała do ściślejszej integracji w ramach Unii Europejskiej, ponieważ, jej zdaniem, „tylko poprzez wspólne wysiłki w dziedzinie wojskowej, energetycznej czy bezpieczeństwa cybernetycznego będziemy czuli się silni”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium