Ukraina: reakcja władz w Kijowie na problemy z Polską i Węgrami  

09-11-17 Promocja 0 comment

Prezydent Petro Poroszenko zainicjował nadzwyczajne spotkanie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i Polski w celu zapobieżenia dalszej eskalacji napięcia między Kijowem a Warszawą. Poinformował o tym 8 listopada rzecznik prasowy głowy państwa Swiatosław Cehołko.

„Głośne oświadczenia oficjalnych przedstawicieli władz polskich pod adresem Ukrainy oraz jej kierownictwa, które słyszymy w ostatnim czasie, budzą poważne obawy i nie mogą pozostać bez właściwej odpowiedzi” – czytamy w oświadczeniu. Jednocześnie poinformowano, że Petro Poroszenko zainicjował nadzwyczajne spotkanie Prezydenckiego Komitetu Konsultacyjnego w celu wzmocnienia strategicznego partnerstwa między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską.

Przypomnijmy, że 6 listopada w wywiadzie telewizyjno-radiowym prezydent Polski Andrzej Duda oświadczył, że oczekuję od Petra Poroszenki i od premiera Wołodymyra Hrojsmana, że „ludzie, którzy otwarcie głoszą poglądy nacjonalistyczne i antypolskie nie będą zajmowali ważnych miejsc w ukraińskiej polityce”.

Z kolei wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze 8 listopada odwiedziła Kwaterę Główną NATO w Brukseli, gdzie oświadczyła, że Budapeszt potwierdza swoje groźbę blokowania inicjatyw Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim, w związku z nowelizacja ukraińskiej ustawy oświatowej , ale Kijów spodziewa się rozwiązać ten problem przy wsparciu innych sojuszników.

„Ukraina jest zaniepokojona ultymatywnym zachowaniem Węgier, które jest spowodowane niezadowoleniem z nowej ukraińskiej ustawy oświatowej. Wszystkie nasze próby prowadzenia dialogu rozbijają się o brak gotowości do dialogu po stronie węgierskiej” – powiedziała wicepremier.

Iwanna Kłympusz-Cyncadze zapewniła także, że strona ukraińska ma wsparcie sekretariatu Sojuszu. Według niej, z innymi członkami NATO, którzy początkowo wyrażali zaniepokojenie reformą oświaty na Ukrainie, rozpoczął się dialog, i tylko Węgry wybrały drogę blokowania.

Przypomnijmy, szef węgierskiego MSZ Peter Siirtero stwierdził, że Węgry zablokowały zwołanie grudniowego posiedzenia Komisji Ukraina-NATO z powodu nowej ustawy oświatowej, zgodnie z którą ukraiński ma się stać głównym językiem wykładowym, także w szkołach  mniejszości narodowych.

W końcu października ministerstwa edukacji Ukrainy i Polski podpisały wspólną deklaracja, która gwarantuje prawa Polaków na Ukrainie do nauki w języku ojczystym, zgodnie z obowiązującymi umowami dwustronnymi.( przyp.red)

Źródło: Ukraińska PrawdaZwierciadło Tygodnia

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium