Ukraińscy żołnierze dotarli do Czech. Będą szkoleni przez czeską armię

06-12-22 Promocja 0 comment

Nawet cztery tysiące ukraińskich żołnierzy ma rozpocząć szkolenie w Czechach. Jak podaje czeski portal iDnes.cz, pierwsi Ukraińcy są już w kraju. Szkolić się będą w bazie wojskowej w Libawie. Według serwisu informacyjnego, ze względów bezpieczeństwa, ministerstwo nie ujawniło dokładnej liczby żołnierzy ani informacji, kiedy przybyli oni do Czech.

Według Davida Jareša, dyrektora ds. komunikacji w czeskim Ministerstwie Obrony Narodowej, żołnierze ukraińscy przebywają w Czechach w ramach zatwierdzonych w listopadzie przez gabinet czeski tzw. ćwiczeń synergicznych.

Wojsko udostępniło później kilka zdjęć z treningu: „Szkolimy ukraińskich żołnierzy w Libawie. Celem jest uczynienie Sił Zbrojnych Ukrainy zdolnymi do samodzielnego prowadzenia operacji bojowych oraz skutecznej obrony swojego terytorium i suwerenności. Jest to ogólnoeuropejski wysiłek w ramach misji pomocowej UE. Robimy to również dla naszej obronności”, napisano na Twitterze.

W tym tygodniu czeska Izba Poselska oraz Senat kolejno zgodziły się na propozycję, by do końca przyszłego roku w Czechach mogło się szkolić do 4 tys. Ukraińców, których kraj boryka się z rosyjską agresją. Według wcześniejszych doniesień, szkolenie obejmie jednostki zmechanizowane oraz specjalizacje wojskowe. Zgodnie z rządowym dokumentem do końca przyszłego roku powinno odbyć się pięć czterotygodniowych turnusów, a w każdym z nich ma wziąć udział do 800 ukraińskich żołnierzy.

Ćwiczenia odbywają się na podstawie dwustronnej umowy między rządami Czech i Ukrainy. Ostatecznie maja one zostać przekazane pod kuratelę misji pomocowej UE, która mogłaby zwrócić Czechom część kosztów szacowanych na 975 mln koron.

“Także czeska armia zdobędzie nowe doświadczenia ze szkolenia ukraińskich żołnierzy”, stwierdziła czeska minister obrony Jana Černochová.

Zgodnie z propozycją, Czechy będą mogły skierować na misję pomocową UE do 55 żołnierzy. Będą oni mogli służyć w każdym kraju członkowskim w strukturach dowodzenia lub jako instruktorzy. Szkolenia unijne są planowane na najbliższe dwa lata, głównie w Polsce i Niemczech. Stopniowo, biorąc pod uwagę potrzeby ukraińskich sił zbrojnych i możliwości sojuszników, misja mogłaby działać także w innych krajach członkowskich.

Źródło: Seznamzpravy