Unia Europejska musi być bardziej aktywnie przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie w Afryce, przekonuje czeski MSZ

08-11-22 Promocja 0 comment

Unia Europejska powinna współpracować w celu aktywniejszego przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie w Afryce. Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavskýpowiedział o tym na spotkaniu specjalnych przedstawicieli ds. regionu Sahelu. Również według specjalnego przedstawiciela UE w Sahelu, Emanuela Del Rea, Rosja prowadzi na kontynencie kampanię dezinformacyjną przeciwko Europie i Zachodowi.

Pełnomocnicy Sahelu po raz pierwszy spotykają się w Pradze. Spotkanie odbywa się w ramach czeskiej prezydencji w Radzie UE. Według Lipavskiego fakt ten symbolizuje długoterminowe wysiłki Republiki Czeskiej na rzecz promowania pokoju, stabilności, dobrych rządów i rozwoju w południowym sąsiedztwie UE.

Region Sahelu jest jego zdaniem ważny dla bezpieczeństwa europejskiego i międzynarodowego. Zdaniem szefa czeskiej dyplomacji, rosyjska machina dezinformacyjna próbuje zaszkodzić wizerunkowi UE w Afryce: „Powinniśmy wspólnie bardziej aktywnie przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie”, powiedział.

Sekretarz stanu Radek Rubeš zauważył, że rozwiązaniem byłoby na przykład wspieranie lokalnych stacji radiowych w Mali, Nigrze i Burkina Faso, które udostępniałyby obiektywne informacje.

Przypomniał, że czeska armia do połowy grudnia dowodzi unijną misją szkoleniową w Mali. Jednakże jej mandat nie zostanie przedłużony. Jednocześnie R.Rubešzapowiedział niedawno, zamknięcie ambasady Czech w stolicy Mali – Bamako.

Stwierdził też, iż na misji działaniom w zakresie bezpieczeństwa musi towarzyszyć zrównoważony rozwój i pomoc humanitarna. Przypomniał, że trzy lata temu ministerstwo powołało program Afryka i przewiduje jego kontynuację: „Region Sahel jest głównym beneficjentem tego programu„, stwierdził Rubeš. Pieniądze przeznaczane są na przykład na projekty dotyczące dostępu do edukacji.

Źródło: Ct24