Uzbecki gaz ponownie popłynął do Chin 

24-05-22 Promocja 0 comment

Uzbekistan wznowił eksport gazu do Chin po tym jak został on wstrzymany na początku tego roku w celu zaspokojenia popytu krajowego. Rząd uzbecki nie zapowiedział wznowienia dostaw, z danych pochodzących z China wynika jednak, że Taszkent ponownie eksportuje surowiec gazociągiem Azja Środkowa-Chiny, który ma swój początek w Turkmenistanie, a  przechodzi przez Uzbekistan i Kazachstan.

Rosyjski portal energetyczny Neftegaz.ru., powołując się na statystyki chińskiej Generalnej Administracji Celnej, podał, że w ciągu pierwszych czterech miesiącach 2022 roku Uzbekistan dostarczył Chinom gaz o wartości 132,8 miliona dolarów.  Nie podano jednak danych liczbowych dotyczących ilości sprzedanego paliwa. 

W okresie styczeń-kwiecień Turkmenistan był największym chińskim dostawcą gazu za sumę 2,8 miliarda dolarów. Kazachstan w tym samym okresie sprzedał Chinom gaz wart 270 milionów dolarów. Kazachstan i Uzbekistan były odpowiednio czwartym i piątym dostawcą gazu do Chin rurociągiem Azja Środkowa-Chiny. Oba kraje zapowiedziały, że planują wstrzymać eksport gazu w nadchodzących latach, aby zaspokoić rosnący popyt wewnętrzny i poradzić sobie z niedoborami energii, które dotykają Uzbekistan każdej zimy. Taszkent określił termin zakończenia eksportu na 2025 rok.

Według danych opublikowanych w tym miesiącu dostawy gazu do krajowych elektrowni wzrosły w ciągu ostatnich trzech lat o 13%, a do odbiorców prywatnych – o 30%. Uzbecki rząd zapowiedział, że system subsydiów dla prywatnych konsumentów zostanie zreformowany, tak aby ceny były dotowane tylko do pewnego poziomu. Klienci będą płacić ceny rynkowe za  gaz przekraczający  limit, który nie został jeszcze ogłoszony.

Gaz dostępny po wstrzymaniu eksportu ma zostać również wykorzystany do produkcji takich towarów, jak tworzywa sztuczne, które dają  przychody wyższe niż sprzedaż surowca.

Z kolei minister energetyki Kazachstanu, Bolat Akchulakow poinformował, że rząd przewiduje wstrzymanie eksportu po 2024 roku, gdyż popyt wewnętrzny rośnie, a wydobycie gazu – nie. Ostrzegł, że ceny gazu dla odbiorców krajowych, obecnie subsydiowanych przez eksport, wzrosną. 

Źródło: Eurasianet 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium