Uzbekistan a Światowa Organizacja Handlu 

15-02-22 Promocja 0 comment

Uzbekistan i Unia Europejska przyspieszą proces dwustronnych negocjacji w sprawie przystąpienia Uzbekistanu do Światowej Organizacji Handlu (WTO). W najbliższym czasie w Genewie odbędzie się piąte posiedzenie grupy roboczej w tej sprawie. Porozumienie co do członkostwa  Uzbekistanu w WTO osiągnięto na spotkaniu wicepremiera, ministra inwestycji i handlu zagranicznego Uzbekistanu Sardora Umurzakowa z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Waldisem Dombrowskisem, które odbyło się w Brukseli. Podczas pobytu w stolicy Belgii Umurzakow rozmawiał z wieloma europejskimi politykami, m.in. z Simonem Mordu, głównym doradcą przewodniczącego Rady Europejskiej ds. polityki zagranicznej oraz Waldisem Dombrovskisem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

Na spotkaniach  omówiono stan i perspektywy strategicznych relacji Uzbekistanu z Unią Europejską. W szczególności rozważano kwestie związane z organizacją wydarzeń dwustronnych, w tym szczytu UE-Azja Środkowa, konferencji ministerialnej UE-Azja Środkowa, a także wizyty przedstawicieli Unii Europejskiej wysokiego szczebla w Uzbekistanie w najbliższej przyszłości. Strona europejska została zaproszona do udziału w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym w Taszkencie, które odbędzie się w marcu. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) rozważa obecnie szereg projektów w dziedzinie zaopatrzenia w ciepło i wodę, opieki zdrowotnej, wsparcia biznesu i rozwoju regionu Morza Aralskiego.

Na koniec 2021 roku obroty handlowe Uzbekistanu z krajami UE wyniosły 3,9 miliarda dolarów, a największymi partnerami Uzbekistanu w UE były  Niemcy, Litwa i Włochy. Dzięki statusowi beneficjenta GSP+ (ogólny system preferencji w UE, który jednostronnie zapewnia bezcłowy dostęp do większości towarów), w 2021 roku eksport produktów uzbeckich do krajów UE wzrósł o 30%. Wzrost dotyczył eksportu sprzętu, a także wyrobów przemysłu tekstylnego, chemicznego oraz skórzanego i obuwniczego.

Strony zgodziły się co do potrzeby zintensyfikowania wspólnych wysiłków na rzecz zwiększenia wymiany handlowej. Doszło również do porozumienia w sprawie przyspieszenia wspólnych prac nad uzgodnieniem tekstu pogłębionej umowy o partnerstwie i współpracy z Unią Europejską (EPCA). Dokument ten  zastąpi obowiązującą od 1999 roku umowę o partnerstwie i współpracy. Prace nad jego  tekstem rozpoczęły się w 2019 roku, podpisanie planowano na 2020 rok, ale w związku z pandemią COVID-19 terminy zostały przesunięte. Oczekuje się, że umowa EPCA zostanie podpisana podczas wizyty prezydenta Szawkata Mirzijojewa w Brukseli w tym roku.

Uzbekistan złożył wniosek o przystąpienie do WTO w roku 1994,proces ten został wstrzymany w październiku 2005 roku, po wydarzeniach w Andiżanie. Mimo to je władze uzbeckie w dalszym ciągu dostosowywały swoje ustawodawstwo do wymagań organizacji, a w 2017 roku wznowiły prace nad wstąpieniem do WTO. 

Źródło: Fergana Agency 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium