Uzbekistan karze za protesty w Karakałpakstanie

29-11-22 Promocja 0 comment

Przed Okręgowym Sądem Karnym w Bucharze rozpoczął się proces 20 oskarżonych w sprawie protestów w Nukusie. Przed rozpoczęciem posiedzeniaprzedstawiciel Sądu Najwyższego Aziz Abidowprzedstawił zarzuty stawiane oskarżonym. Zaznaczono, że rozprawy będę się odbywać sądzie karakałpackim.

Najwięcej zarzutów postawiono dziennikarzowi Dauletmuratowi Tazimuratow, którego władze nazwały głównym organizatorem protestów. Został oskarżony na podstawie sześciu artykułów Kodeksu Karnego, w tym o współudział w umyślnym ciężkim uszkodzeniu ciała dwóch lub więcej osób, spisek mający na celu przejęcie władzy, kradzież na dużą skalę, legalizację dochodów pochodzących z przestępstwa, organizowanie zamieszek i dystrybucję materiałów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Podobnie wygląda dziennikarki Lolagul Kallychanowej, która została oskarżona na podstawie czterech artykułów Kodeksu Karnego: o współudział w umyślnym ciężkimuszkodzeniu ciała dwóch lub więcej osób, spisek mający na celu przejęcie władzy, organizowanie zamieszek i dystrybucję materiałów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Oprócz domniemanych organizatorów protestów pięć innych osób także oskarżono o współudział w umyślnym ciężkimuszkodzeniu ciała, spisek mający na celu przejęcie władzy i nielegalne posiadanie broni. Pozostałym oskarżonym postawiono zarzuty chuligaństwa i udziału w zamieszkach.

Początkowo oskarżonych było 22. Jeden z nich zostałjednak ostatecznie umieszczony w areszcie domowym, a kolejny został zwolniony za kaucją.

Na początku lipca 2022 roku w Karakałpakstanie wybuchły protesty w związku z poprawkami do konstytucji Uzbekistanu znoszącymi autonomię republiki. Protesty te władze nazwały „próbą przejęcia władzy” i wprowadziły stan wyjątkowy. Regionie został wyłączony Internet, a protesty zostały brutalnie stłumione. 4 lipca uzbecki parlament wyłączył z projektu nowelizacji artykuł dotyczący autonomiiKarakałpakstanu. Według Prokuratury Generalnej podczas protestów zginęło 21 osób, w tym czterech funkcjonariuszy. Rannych zostało ponad dwieście osób.

Źródło: Mediazona CA