W Brukseli odbył się Szczyt Partnerstwa Wschodniego

28-11-17 Promocja 0 comment

24 listopada w Brukseli miał miejsce Szczyt Partnerstwa Wschodniego, w trakcie którego kraje partnerskie podpisały z UE nową deklarację dotyczącą dalszych warunków współpracy. Przyjęty dokument potwierdził europejskie aspiracje Gruzji, Ukrainy i Mołdawii, jednak nadal nie dał gwarancji wstąpienia do UE.

Zgodnie z deklaracją, UE ponownie wzywa do zachowania integralności terytorialnej w ramach uznanych na arenie międzynarodowej granic, a także do pokojowego rozwiązywania konfliktów, zdecydowanie  popierając przywrócenie pełnej suwerenności Gruzji, Ukrainie i Mołdawii (kwestie dot. terenów Abchazji i Osetii Południowej, Krymu oraz Naddniestrza).

Ponadto,  UE aprobuje i podkreśla wagę przeprowadzonych do tej pory reform w krajach Partnerstwa Wschodniego. Bruksela obiecuje także, że będzie z tymi państwami  kontynuowała bliską współpracę w ramach modelu „Partnerstwa Wschodniego Plus”. W rezultacie  państwa te będą miały szansę na przyłączenie  do Unii Celnej, Unii Energetycznej i Europejskiej Agendy Cyfrowej.

W deklaracji podkreśla się jednak, że „Niedociągnięcia w reformach wewnętrznych, korupcja systemowa i słabość państwowych instytucji sprawiły, że Gruzja, Ukraina i Mołdawia są mniej odporne na hybrydowe wyzwania oraz rosyjską propagandę”.

Oprócz deklaracji przyjęto również aneks „20 celów na 2020 r.” („20 deliverables for 2020”), w którym określono 20 warunków koniecznych do spełnienia  do 2020 r. (dokument ten został przedstawiony po raz pierwszy w grudniu 2016 r., obecnie wprowadzono do niego poprawki).

Obecny w Brukseli premier Gruzji Giorgi Kwirikaszwili przyznał, że jest zadowolony z wyników Szczytu Partnerstwa Wschodniego. „Wszyscy jednogłośnie odnotowali sukcesy Gruzji. Zauważyli, że jesteśmy w stanie zrealizować bardzo ambitny plan reform i wzmocnić demokrację. W tej kwestii nastąpił pełny konsensus. Jest bardzo ważne, że format Partnerstwa Wschodniego okazał się dla Gruzji narzędziem, które pozwoliło postawić doprowadzić do tak znaczących osiągnięć, jak umowa stowarzyszeniowa, umowa handlowa i liberalizacja reżimu wizowego z UE. Teraz musimy podjąć o wiele bardziej ambitne działania i niezależnie od nastrojów w Europie i innych krajach będziemy kontynuować ambitny plan reform. Pozwoli nam on do 2020 r. jeszcze bardziej zbliżyć się do Europy” – podsumował Kwirikaszwili.

Źródło: civil.ge, apsny.ge, tbilisi.media

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium