W Gruzji rozpocznie się budowa nowej drogi do Rosji

14-08-19 Promocja 0 comment

Premier Gruzji Mamuka Bachtadze poinformował, że budowa nowej drogi ekspresowej Kweszeti-Kobi wiodącej do granicy rosyjsko-gruzińskiej  rozpocznie się jeszcze przed końcem 2019 roku.

Na początku sierpnia Azjatycki Bank Rozwoju udzielił Gruzji pożyczki w wysokości 415 mln dolarów na budowę nowej autostrady. Projekt stanowi część zakrojonego na szeroką skalę planu, mającego  przyczynić się do poprawy sieci transportowej oraz do umocnienia pozycji Gruzji jako regionalnego  lidera w sferze handlu i turystyki.

Jak zaznaczył Azjatycki Bank Rozwoju, jest to pierwszy projekt mający na celu odbudowę korytarza transportowego Północ-Południe, będącego  istotną drogą tranzytową dla Gruzji, Armenii i regionalnych partnerów handlowych.

W ramach projektu planowane jest zbudowanie drogi Kweszeti-Kobi o długości 22,7 km, sześciu mostów i pięciu tuneli, w tym najdłuższego w Gruzji, 9-kilometrowego tunelu biegnącego pod przełęczą Dżwari – od miejscowości Tskere do miejscowości Kobe.

Szacowany koszt projektu to 558,6 mln dolarów. Środki w wysokości 60 mln dolarów zostaną przyznane przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, 83,6 mln dolarów przekaże natomiast rząd Gruzji.

Obecna 35-kilometrowa Gruzińska Droga Wojenna, którą codziennie przejeżdża około 3,5 tys. samochodów, jest jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg w Gruzji. Przez ponad 40 dni w roku, głównie zimą, droga jest zamknięta, co stwarza problemy dla podróżujących i przewoźników. W tej chwili jest to jedyna droga łącząca Gruzję i Armenię z Rosją.

Źródło: newsgeorgia.ge
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium