W Moskwie oburzyli się z powodu „podwójnej pozycji” estońskiej prezydent

25-05-19 Promocja 0 comment

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej skomentowało krytykę estońskiej prezydent Kersti Kaljulaid, pod adresem  deklaracji Komitetu Rady Ministrów Rady Europy, który opowiedział się za tym by  rosyjska delegacja mogła ponownie uczestniczyć w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

„Wierzę w dialog z Rosją, ale nie oznacza to powrotu do partnerstwa po tym jak Rosja naruszyła prawo międzynarodowe” – oświadczyła  Kersti Kaljulaid występując na konferencji Lennarta Meri w Tallinie w ubiegłą niedzielę. Wg pani prezydent Europa zbyt  prędko zapomina o rosyjskiej agresji – „ w 2008 w trzy miesiące po wojnie  w Gruzji, teraz w pięć lat po wydarzeniach na Ukrainie… Zachód zezwala na wszystko” – skomentowała  Kaljulaid  sygnał wysyłanym przez członków Komitetu Rady Europy do Rosji.

„Zakładamy, że każde państwo ma prawo do własnego punktu widzenia, przede wszystkim na politykę wewnętrzną i oczywiście na stosunki międzynarodowe, ale wielokrotnie powtarzaliśmy, że stanowisko to nie powinno opierać się wyłącznie na fobiach, ale na argumentach, tworzonych na podstawie faktów” – skomentowała  wypowiedź estońskiej prezydent, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa,

„Po niedawnej sesji Komitetu Ministrów Rady Europy w Finlandii wszyscy mówili, że pozbawianie Rosji prawa głosu było błędem. Słyszeliśmy oświadczenia wielu krajów i delegacji, które nie zmieniły swoich stanowisk w wielu innych kwestiach powodujących rozbieżności z Rosją, ale jednocześnie opowiedziały  się za przywróceniem wszystkich praw delegacji rosyjskiej – dodała Zacharowa.

Jej zdaniem,  obecne oświadczenie Kersti Kaljulaid  stoi w sprzeczności z tym co estońska prezydent powiedziała  po  kwietniowym spotkaniu z Władimirem Putinem, podczas którego zapewniała ,że  dialog z Moskwą nie powinien być bojkotowany,

„Można powiedzieć – podwójna pozycja” – podsumowała Maria Zacharowa.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium