W Moskwie odbyło się spotkanie szefów dyplomacji Rosji, Turcji i Iranu

01-05-18 Promocja 0 comment

Szefowie dyplomacji Rosji, Turcji i Iranu przeprowadzili 28 kwietnia br. nieplanowane wcześniej spotkanie w Moskwie, poświęcone uregulowaniu sytuacji w Syrii.

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że wszyscy uczestnicy rozmów byli zgodni, iż nie ma alternatywy dla politycznego rozwiązania syryjskiego kryzysu.

Trzej ministrowie opowiedzieli się za zachowaniem integralności terytorialnej państwa syryjskiego. Odwołując się do ataku rakietowego w dniu 14 kwietnia br. przeprowadzonego przez lotnictwo USA, Wielkiej Brytanii i Francji, Ławrow oskarżył te kraje o wyłącznie deklaratywny charakter ich oświadczeń o konieczności niedopuszczenia do podziału Syrii.

Szczególną uwagą poświęcono katastrofie  humanitarnej w tym kraju. „Apelujemy do naszych syryjskich kolegów w Damaszku o zajęcie bardziej elastycznej pozycji, chociaż nie jest to łatwe biorąc pod uwagę dyskryminacyjne podejście, którym charakteryzują się niektórzy zachodni partnerzy”, oświadczył Ławrow, jednocześnie wzywając do nie upolitycznienia pomocy humanitarnej.

Źródło: gazeta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium