W USA będą czytane książki o historii Uzbekistanu

11-07-19 Promocja 0 comment

Ambasada Uzbekistanu w Waszyngtonie przekazała Bibliotece Kongresu USA księgozbiór  dotyczący Uzbekistanu. Znalazły się w nim m.in. cała  twórczość Aliszera Navoi – piętnastowiecznego wezyra władcy z dynastii Timuridów i pisarza (10 tomów), książki “Starożytna i wieczna Buchara”, “Uzbekistan” oraz 14 tomów “Epigrafika zabytków Uzbekistanu”.

Przedstawiciele Biblioteki Kongresu podkreślają, że książki ten będą jednym z najcenniejszych zasobów  i przyczynią się do odkrycia przez  amerykańskich czytelników oraz badaczy “czarującego piękna historii Uzbekistanu”, co z kolei może przysłużyć się  rozwojowi turystyki.

Szereg pracowników Biblioteki już zadeklarowało chęć odwiedzenia  w tym roku  Uzbekistanu, by spotkać się  z  przedstawicielami Narodowej Biblioteki Uzbekistanu.

Ponadto oba kraje  porozumiały się w sprawie  realizacji projektu dot. odczytania  starożytnych rękopisów przechowywanych w archiwach Naukowo-Badawczego Instytutu Orientalistyki im. Abu Rajchana Biruni w Taszkiencie.

Przypomnijmy, że na początku czerwca br. pojawiła się informacja o tym, że 3 książki o Uzbekistanie niebawem trafią do Luwru w ramach wystawy “Cywilizacje i kultury na Szlaku Jedwabnym”; w kwietniu br. na całym świecie pojawiła się książka-kolorowanka o kulturze Uzbekistanu w językach angielskim i francuskim. Jej celem jest o zapoznanie czytelnika z kulturą tego kraju.

Źródło: uz.sputniknews.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium