Rocznik
„Warsaw East European Review”
Nr ISSN 2299-2421
Wydawca: Studium Europy Wschodniej
Odwiedź stronę “Warsaw East European Conference”, na której znaleźć można archiwalne numery Warsaw East European Review
Warsaw East European Review (WEEReview) przedstawia artykuły poświęcone polityce, historii, gospodarce, kwestiom kulturowym i językowym świata postkomunistycznego.
The WEEReview publikuje najlepsze referaty zaprezentowane na corocznej Warszawskiej Konferencji Wschodnioeuropejskiej, która gromadzi badaczy z regionu (państwa post-sowieckie, Europa Środkowo-Wschodnia, państwa bałkańskie, Turcja), a także tych z innych regionów (Europa Zachodnia, USA, Australia, Kanada). Obecny numer WEEReview prezentuje referaty z ostatnich konferencji. W czasopiśmie zostały one podzielone zgodnie z kluczem geograficznym na następujące regiony: Europa Środkowo-Wschodnia, Rosja, Kaukaz Południowy, Turcja i Azja Środkowa.
Najnowszy numer już dostępny!
Zapraszamy do lektury za pośrednictwem serwisu Issuu
Publikacja ukazała się dzięki realizacji Zadania Publicznego współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2020 – nowy wymiar”
Redakcja czasopisma “Warsaw East European Review”
dr John S. Micgiel – redaktor naczelny
prof. Paweł Kowal – zastępca redaktora naczelnego
Kontakt do redakcji – weer.studium@uw.edu.pl
Adres redakcji:
Studium Europy Wschodniej
Uniwersytet Warszawski
u. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
Komitet redakcyjny czasopisma “Warsaw East European Review”
Jan Malicki, dr h.c.
prof. Leszek Zasztowt
prof. Andrzej Żbikowski
Dystrybucja – wydawnictwa.studium@uw.edu.pl
Rada naukowa czasopisma “Warsaw East European Review”
Egidijus Aleksandravicius – Vytautas Magnus University
Stefano Bianchini – University of Bologna
Mirslav Hroch – Charles University
Yaroslav Hrytsak – Ukrainian Catholic University
Andreas Kappeler – University of Vienna
Zbigniew Kruszewski – University of Taxas, El Paso
Jan Kubik – Rutgers University
Alexey Miller – Russian Academy of Sciences
Vladimer Papava – Tbilisi State University
Richard Pipes – Harvard University
Mykola Riabchuk – Kyiv-Mohyla Academy
Alexander Rondeli (zm. 2015) – Georgian Foundation for Strategic and International Studies
John Micgiel – Columbia University
Barbara Tornquist-Plewa – Lund University
Theodore Weeks – Southern Illinois University
DLA AUTORÓW
Wymogi formalne publikacji – proszę kliknąć tutaj
Informacja w kwestii ghostwriting:
Redakcja czasopisma Warsaw East European Review przestrzega i wdraża zalecenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące ochrony przed ghostwriting i guestauthorship.
Rzetelność w nauce stanowi jeden z jej jakościowych fundamentów. Czytelnicy powinni mieć pewność, iż autorzy publikacji w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy, niezależnie od tego, czy są jej bezpośrednimi autorami, czy też korzystali z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej). Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych powinna być jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.), co jest przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności. Przykładami przeciwstawnymi są „ghostwriting” i „guestauthorship”.
Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. Z „guestauthorship” („honoraryauthorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji. (źródło: http://pbn.nauka.gov.pl)
oświadczenie autora – proszę kliknąć tutaj
DLA RECENZENTÓW
Procedura recenzowania artykułów dla czasopisma Warsaw East European Review
1. Każda publikacja powinna zostać oceniona przez co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji.
2. Każdy z recenzentów proszony będzie o podpisanie deklaracji o niewystępowaniu konfliktu interesów, tj. o niewystępowaniu między recenzentem a autorem bezpośrednich relacji rodzinnych, relacji podległości zawodowej lub bezpośredniej współpracy naukowej w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji.
3. Recenzja powinna zostać sporządzona w wersji pisemnej i powinna zawierać jednoznaczny wniosek dotyczący dopuszczenia artykułu naukowego do publikacji lub jego odrzucenia.
4. Kryteria kwalifikacji lub odrzucenia tekstu są następujące: oryginalność podjętej problematyki, wartość merytoryczna tekstu, jakość badań własnych (jeśli dotyczy), wykorzystane źródła naukowe.
5. Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji lub zeszytów czasopisma nie są ujawniane. Lista recenzentów jest podawana raz w roku na stronie internetowej czasopisma.
Deklaracja o niewystępowaniu konfliktu interesów – proszę kliknąć tutaj
Recenzenci czasopisma “Warsaw East European Review” w 2015 r.
Mykoła Riabchuk
Antoni Kamiński
Katarzyna Żukrowska
Ludwika Włodek
Witold Rodkiewicz
Radzisława Gortat
Roman Szul
Andrzej Żbikowski
Joanna Kurczewska
Andrzej Szeptycki
Leszek Zasztowt
Mariusz Maszkiewicz
Ruben Mehrabian
Stefano Bianchini