Według minister Hubáčkovej, 24 z 90 punktów czesko-polskiego porozumienia w sprawie Turowa zostało już spełnionych

14-06-22 Promocja 0 comment

Z 90 punktów czesko-polskiego porozumienia w sprawie Turowa, 24 zostały juz zrealizowane, a prace postępują zgodnie z harmonogramem. Na przykład podziemna bariera, która ma zatrzymać odpływ wody z Czech, będzie ukończona do 30 czerwca – czeska minister środowiska – Anna Hubáčková poinformowała o tym dziennikarzy po pierwszym posiedzeniu czesko-polskiej komisji ds. kopalni Turów. Samo powołanie tej komisji było jednym z punktów porozumienia międzyrządowego między Republiką Czeską a Polską o współpracy w zakresie przeciwdziałania skutkom wydobycia węgla brunatnego w polskiej kopalni odkrywkowej Turów.

Kopalnia Turów przy granicy czesko-polskiej zaopatruje głównie sąsiednią elektrownię. Grupa PGE, do której należy kopalnia i elektrownia, planuje kontynuowanie wydobycia do 2044 roku.  Mieszkańcy po czeskiej stronie granicy obawiają się nie tylko hałasu i zwiększonego zapylenia, ale przede wszystkim utraty wód gruntowych i osiadania gruntów.

Premierzy obu krajów podpisali 3 lutego międzyrządowe porozumienie w sprawie zapobiegania skutkom działalności górniczej. Polska zapłaciła następnie Republice Czeskiej 45 mln euro (około 1,1 mld CZK) tytułem odszkodowania za dotychczasowe szkody. Z tego 35 milionów euro trafiło do regionu libereckiego, dziesięć milionów do budżetu państwa czeskiego. Republika Czeska następnie wycofała pozew przeciwko Polsce, który skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Umowa obejmuje m.in. budowę muru chroniącego gminy po stronie czeskiej przed hałasem i pyłem z kopalni.

„Według aktualnych informacji, do końca tego tygodnia przedstawiciel polskiego rządu otrzyma od PGE dokumentację projektową,  a następnie przekaże ją czeskiemu Ministerstwu Środowiska, od którego otrzymamy ja my” – powiedział ČTK gubernator Liberca Martin Půta. Jego zdaniem region w razie jakichś watpliwości, będzie miał możliwość wniesienia poprawek do  dokumentacji. Gubernator zakłada, że budowa muru ochronnego rozpocznie się jesienią tego roku.

Źródło: Ceskenoviny.cz