Większość Czechów jest za gospodarczą izolacją Rosji

15-08-23 Promocja 0 comment

Po latach wzrostu, liczba Rosjan mieszkających w Czechach spadła. Pod koniec czerwca br. pozwolenie na pobyt w Czechach miało 42 500 osób z Rosji, czyli o około 3 600 mniej niż w marcu ubiegłego roku po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dane te pochodzą z Czeskiego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Urzędu Pracy i Ministerstwa Edukacji.

Z danych wynika, że z roku na rok na czeskich uniwersytetach liczba studiujących Rosjan w Czechach maleje. Natomiast liczba rosyjskich pracowników na czeskim rynku pracy od wiosny ubiegłego roku wzrosła o około 1300 – pod koniec pierwszej połowy tego roku było ich ponad 20 000.

Według Centrum Badania Opinii Publicznej, rok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ponad połowa obywateli Czech popiera całkowitą polityczną i gospodarczą izolację Rosji. Jesienią ubiegłego roku taki sam odsetek respondentów uznał ten kraj za zagrożenie dla Republiki Czeskiej.

Obecnie ponad dwie piąte obywateli czeskich popiera działania rządu wspierające Ukrainę, natomiast większość się z nimi nie zgadza. Mniej niż dwie piąte obywateli uważa, że czeski rząd wystarczająco wspiera Ukrainę, tylko niewielka część respondentów stwierdziła, że wspiera Ukrainę zbyt słabo, a ponad połowa jest zdania, że wspiera Ukrainę zbyt mocno.

Jednakże według badań, antypatia wobec Rosjan górowała nad sympatią także przed wybuchem wojny na Ukrainie, czyli pięć dekad po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na byłą Czechosłowację w 1968 roku i trzy dekady po wycofaniu wojsk sowieckich z terytorium Czechosłowacji.

Dziesięć lat temu, w czerwcu, pozwolenie na pobyt w Czechach posiadało 33 400 Rosjan, z czego 15 900 mogło przebywać tu na stałe. W styczniu ubiegłego roku w Czechach mieszkało 45 700 osób z Rosji, z czego 23 400 na stałe. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba tymczasowych zezwoleń zaczęła spadać. Jeszcze w marcu ubiegłego roku posiadało je 22 600 Rosjan, a w czerwcu tego roku około 4 100 osób mniej.

Natomiast liczba obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy mogą przebywać na stałe w Czechach wyrosła. Z 23 500 w marcu ubiegłego roku do  24 000 w czerwcu tego roku. Rosjanie stanowią czwartą co do wielkości grupę cudzoziemców.

Do Czech z Rosji przybywają nie tylko migranci ekonomiczni, ale także uchodźcy. W ubiegłym roku 157 Rosjan ubiegało się o ochronę w Czechach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyznało w ubiegłym roku azyl siedmiu osobom a czterem kolejnym dodatkową ochronę. Rosjanie byli trzecią co do wielkości grupą po uchodźcach z Afganistanu i Mjanmy. Pod koniec ubiegłego roku 28 Rosjan korzystało z ochrony tymczasowej.

Cudzoziemcy ze stałym pobytem, osoby ubiegające się o azyl lub absolwenci czeskich uniwersytetów mogą pracować w Czechach bez zezwolenia. W styczniu ubiegłego roku urząd pracy zarejestrował 18 507 pracowników z Rosji, 18 866 w marcu 2022, po rozpoczęciu inwazji i 20 274 pod koniec ubiegłego roku. Pod koniec czerwca tego roku w Czechach zatrudnionych było 20 167 Rosjan.

W ostatnich latach rządowe raporty roczne dotyczące sytuacji mniejszości zwracały uwagę na podziały zachodzące w społeczności rosyjskiej. Wskazywano zwłaszcza na upolitycznienie i propagandę, które nasiliły się najbardziej po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. Natychmiast po rosyjskim ataku na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku, czeski rząd zdecydował o zaprzestaniu wydawania wiz obywatelom rosyjskim, z wyjątkiem przypadków humanitarnych.

We wrześniu ubiegłego roku, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację, minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský oświadczył, że Rosjanie uciekający z kraju w celu uniknięcia mobilizacji nie spełniają warunków uzyskania wizy humanitarnej .

Źródło: Idnes