Wielka Brytania chce szkolić ukraińskich żołnierzy na szeroką skalę

19-06-22 Promocja 0 comment

Podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie brytyjski premier Boris Johnson zaproponował Wołodymyrowi Zełenskiemu program szkoleń ukraińskich wojskowych na terytorium Wielkiej Brytanii.

„Ukraińskie wojsko używa brytyjskich rakiet do ochrony suwerenności swojego kraju, ale także do ochrony tych  wolności, które uważamy za oczywiste. Dlatego zaproponowałem prezydentowi Zełenskiemu nowy program szkolenia na dużą skalę, mogący zmienić bieg tej wojny” – powiedział Johnson.

Brytyjski premier wyjaśnił, że brytyjska armia może szkolić nawet 10 tys. ukraińskich żołnierzy co 120 dni.

Podczas spotkania przywódców  omówiono także konieczność dostaw na  Ukrainę ciężkiej broni i systemów obrony przeciwlotniczej, wsparcie gospodarcze dla Ukrainy, zaostrzenie sankcji wobec Rosji, w tym propozycje międzynarodowej grupy ekspertów McFaul-Jermak, a także gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz konieczność zrekompensowania szkód wyrządzonych przez Rosję.

Źródło: Ukraińska Prawda