Wojsko rosyjskie będzie zestrzeliwać samoloty pasażerskie, które naruszą rosyjską przestrzeń powietrzną

12-01-19 Promocja 0 comment

Ministerstwo Obrony Rosji opracowało projekt rozporządzenia  rządowego na mocy którego samoloty pasażerskie, które naruszą przestrzeń powietrzną Federacji Rosyjskiej, mogą być zestrzeliwane.

Może do tego dojść, jeśli istnieje zagrożenie, że celowy upadek samolotu może doprowadzić do katastrofy ekologicznej, masowych strat wśród ludności lub zniszczenia obiektów strategicznych. Zestrzelenie będzie grozić przede wszystkim samolotom, które przedostaną się do stref objętych zakazem lotów.

Resort obrony zaznacza, że podobne procedury istnieją w wielu krajach, w tym również w Stanach Zjednoczonych. Obecnie prowadzone są konsultacje ws. projektu rozporządzenia.

1 września 1983 r. samolot pasażerski koreańskich linii lotniczych, który leciał z Anchorage na Alasce do Seulu w Korei Południowej, zboczył z  kursu i przeleciał nad obiektami wojskowymi zlokalizowanymi na wyspie Sachalin. Lotnictwo sowieckie samolot zestrzeliło, śmierć poniosło wówczas  269 osób. Moskwa uznała, że była to celowa akcja. Załoga samolotu miała rzekomo za zadanie zbadanie sowieckiego  systemu obrony rakietowej w tym regionie.

Źródło: lenta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium