Wojskowe zbliżenie Uzbekistanu z Turcją

20-03-21 Promocja 0 comment

17 marca 2021 roku prezydent Uzbekistanu SzawkatMirzijojew podpisał ustawę „O zatwierdzeniu traktatów międzynarodowych”. Tym samym wchodzi w życie umowa między Uzbekistanem a Turcją o współpracy wojskowo-finansowej oraz protokół o udzielaniu pomocy finansowej, podpisane 27 października 2020 roku. Za realizację obu porozumień odpowiedzialne jest Ministerstwo Obrony Uzbekistanu. Ministerstwu Spraw Zagranicznych zlecono natomiast przesłanie stronie tureckiej stosownego zawiadomienia o wdrożeniu przez Uzbekistan procedur krajowych niezbędnych do wejścia w życie umów dwustronnych.

27 października 2020 roku Szawkat Mirzijojew przyjął w Taszkiencie ministra obrony narodowej Turcji HulusiAkara, który przebywał w Uzbekistanie z wizytą oficjalną. Na spotkaniu omówiono aktualne zagadnienia przeciwdziałania współczesnym wyzwaniom i zagrożeniom dla bezpieczeństwa w regionie, a po spotkaniu stwierdzono, że ważnym obszarem wspólnych działań między resortami obrony Uzbekistanu i Turcji jest realizacja programów w tym zakresie czyli szkoleniepersonelu wojskowego, nawiązywanie kontaktów między wyspecjalizowanymi uczelniami, wymiana doświadczeń w szkoleniu jednostek wojskowych.

Pozostałe szczegóły współpracy wojskowo-finansowej między Uzbekistanem a Turcją nie zostały jeszcze udostępnione publicznie.

Źródło: Fergana News