Wolność słowa w Azji Środkowej

22-04-21 Promocja 0 comment

Międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic opublikowała na swojej oficjalnej stronie internetowej coroczny ranking wolności prasy (World Press FreedomIndex 2020).

Uzbekistan spadł o jedną pozycję i zajmuje 157 miejsce na 180 krajów reprezentowanych na liście. Jednocześnie Kazachstan awansował o dwa miejsca na 155. pozycję i po raz pierwszy od 2019 roku znalazł się wyżej niż Uzbekistan.

Autorzy rankingu zauważają, że Azja Środkowa orazEuropa Wschodnia pozostają niepewnymi regionami. W Uzbekistanie, po nadejściu „odwilży” związanej ze śmiercią prezydenta Islama Karimowa i pozytywnych działaniach nowych władz w kwestii wolności słowa, powróciły represje wobec zatrzymanych i aresztowanych blogerów.  Istnieje cenzura w mediach, a zagraniczni dziennikarze mają trudności z uzyskaniem akredytacji.

W Kazachstanie nastąpiła niewielka poprawa od czasu odejścia byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa w 2019 roku. Państwo jednak unowocześnia metody represyjne i nasila kontrolę nad Internetem. Dochodzi do aresztów blogerów i umieszczaniu ich w szpitalach psychiatrycznych.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w Tadżykistanie i Turkmenistanie. Oba kraje znajdują się w tzw. czarnej strefie. Tadżykistan stracił jedno miejsce i spadł na 162. pozycję, podczas gdy Turkmenistan trochę awansował  i zajmuje 178. miejsce w rankingu, wyprzedzając jedynie Koree Północną oraz Erytreę.

Według Reporterów bez Granic, tadżyckie służby bezpieczeństwa nadal nękają media, a zastraszanie i szantaż stały się dla dziennikarzy codziennością, przy czym część z nich jest oskarżana o terroryzm. Klimat sprzyja autocenzurze i bezkarności skorumpowanych urzędników.

Turkmenistan, wraz z Koreą Północną, pozostaje jednym z najbardziej zamkniętych państwa świata. Rząd kontroluje wszystkie media, a tylko niewielu użytkowników ma dostęp do mocno ocenzurowanej wersji Internetu. Prześladowania nielicznych dziennikarzy, którzy pracują nielegalnie w zagranicznych mediach, wciąż się nasilają. W ostatnich latach kilku z nich było aresztowanych i torturowanych.

Najlepsze miejsce w rankingu wolności słowa wśród krajów Azji Środkowej zajmuje Kirgistan, mający rekordowo wysoką 79. pozycję. Autorzy rankingu uważają, że kirgiski rynek medialny charakteryzuje wyjątkowy dla Azji Środkowej pluralizm. Niemniej polaryzacja społeczeństwa znajduje odzwierciedlenie zarówno w samych mediach, jak i wśród dziennikarzy. Przejawiło się to w atakach na reporterów zarówno ze strony policji, jak i demonstrantów, podczas powyborczych zamieszek w październiku 2020 roku. Dziennikarze śledczy napotykają trudności w dostępie do informacji i są narażeni na  prześladowania, w tym przemoc fizyczną oraz presję w internecie.

Źródło: Fergana News

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium