Wspólna deklaracja ministerstw obrony V4, także ws Ukrainy

12-12-23 Promocja 0 comment

Kraje Grupy Wyszehradzkiej będą nadal wspierać Ukrainę w jej obronie przed Rosją, lecz każde z nich w taki sposób, jaki uzna za stosowny. Państwa V4 będą dzielić się pomocą dla Ukrainy w zakresie rozminowywania, wsparcia medycznego czy pomocy humanitarnej. Poinformowała o tym 8 grudnia br. w Pradze czeska minister obrony Jana Černochová na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony V4, Środkowoeuropejskiej Współpracy Obronnej (CEDC) i krajów Bałkanów Zachodnich. Kraje V4 przyjęły na spotkaniu wspólną deklarację.

„Jeśli kraje zmniejszyłyby swoje wsparcie dla Ukrainy, byłby to sygnał, że Zachód jest słaby”, powiedziała Černochová po spotkaniu CEDC i dodała: „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie dopuścić do upadku Ukrainy, nawet jeżeli reprezentujemy różne poglądy, zwłaszcza w ramach V4″. Zapewniła, że członkowie grupy zgadzają się co do najważniejszych kwestii.

Wspólna deklaracja zawiera m.in. potwierdzenie znaczenia współpracy obronnej V4, współpracy w zakresie ochrony słowackiej przestrzeni powietrznej oraz potrzeby wzmocnienia krajowego przemysłu obronnego: „Zwłaszcza wzywamy Unię Europejską do uznania przemysłu obronnego za społecznie korzystny i do wspierania jego dostępu do publicznego i prywatnego finansowania”, powiedziała Černochová. Ministrowie V4 zgodzili się również na wsparcie Izraela i jego prawa do samoobrony.

Zgodnie z deklaracją, wspólne priorytety państw V4 obejmują również przygotowanie kolejnej Grupy Bojowej UE V4 z Polską jako państwem wiodącym i znaczącym wkładem Czech, Węgier i Słowacji oraz zaangażowanie we wspólne szkolenia i ćwiczenia wojskowe.

Podczas spotkania węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky przejął od Republiki Czeskiej przewodnictwo w  CEDC, kładąc nacisk na współpracę między grupą a krajami Bałkanów Zachodnich: „Stabilność tego regionu jest powiązana ze stabilnością Europy Środkowej, dlatego Węgry popierają przyjęcie krajów Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej jako gwarancji stabilności regionu”, powiedział.

Według Černochovej stabilność Bałkanów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Europy: „Rosja i inne podmioty są niezwykle aktywne na Bałkanach Zachodnich i działają tam wbrew naszym interesom”, powiedziała minister i dodała: „Dlatego też, konieczne jest poszukiwanie sposobów na wzmocnienie współpracy z partnerami w tym regionie. Ważną platformą do tego jest CEDC, będąca również przydatnym formatem do wzmocnienia praktycznej współpracy wojskowej i eksperckiej”.

W Pradze spotkali się przedstawiciele 13 państw, w tym nie tylko krajów V4, ale także innych członków CEDC – Austrii, Słowenii i Chorwacji. W części obrad uczestniczyły także delegacje z krajów Bałkanów Zachodnich: Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Serbii i Kosowa.

Przypomnijmy, iż w ostatnim czasie sprzeczności między państwami V4 sprawiły, że Grupa Wyszehradzka nie rozwinęła tak wielu wspólnych działań jak w przeszłości. Nieporozumienia między krajami V4 dotyczą między innymi rozbieżnego stanowiska Węgier w kwestii wojny na Ukrainie, w tym dostaw broni do tego kraju. Nowy premier Słowacji, Robert Fico, po objęciu urzędu również powtórzył, że Słowacja nie jest zainteresowana militarnym wsparciem Ukrainy, niemniej zaoferuje Kijowowi inną niezbędną pomoc.

Źródło: ceskenoviny

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium