Wspólne posiedzenia rządów: Albanii i Kosowa, oraz Bułgarii i Macedonii

30-11-17 Promocja 0 comment

Premierzy Albanii i Kosowa podpisali 12 porozumień o  współpracy, w tym w sprawie wspólnych działań na rzecz diaspory. Z kolei premierzy Bułgarii i Macedonii podpisali 9 porozumień, min. dotyczące  zniesienia opłat roamingowych.

Wspólne posiedzenie rządów Albanii i Kosowa w albańskim mieście Korca było już czwartym tego typu wydarzeniem. Podpisane porozumienia zakładają współpracę w takich dziedzinach jak: inwestycje zagraniczne, energetyka, rolnictwo oraz sprawy socjalne i emerytalne. Premierzy obu krajów akcentowali jedność narodową pomimo podziału na dwa kraje, przejawem tej jedności jest porozumienie o współfinansowaniu centrów kulturalnych dla albańskiej diaspory poza granicami.

Wspólne posiedzenie rządów Bułgarii i Macedonii było pierwszym w historii. Podpisane porozumienia zakładają współpracę w dziedzinach polityki zagranicznej, transportu i komunikacji, inwestycji, energetyki, infrastruktury, obrony, turystyki oraz przeciwdziałania katastrofom, zaś najlepszym symbolem zacieśniania współpracy stała się umowa o zniesieniu opłat roamingowych. Przypomnijmy, że od czasu zmiany władzy w Macedonii, zauważalna jest poprawa relacji pomiędzy Skopje a Sofią.

Dodajmy, że współpraca bułgarsko – macedońska ma miejsce  również pomiędzy instytucjami kościelnymi: bułgarska cerkiew zaoferowała niedawno pomoc kościołowi macedońskiemu, który boryka się z problemami w związku z próbą uniezależnienia się od kościoła serbskiego. Bułgarska cerkiew zaproponowała wsparcie w rozmowach z innymi kościołami prawosławnymi, traktując pomoc jako swój “święty obowiązek” i określając Macedończyków mianem “swoich braci i swoich ludzi”.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium