Współpraca Tadżykistanu z Rosją

07-03-23 Promocja 0 comment

W Duszanbe odbyła się dziewiąta konferencji poświęcona współpracy międzyregionalnej między Tadżykistanem a Rosją. Pierwszego dnia miały miejsce sesje panelowe, posiedzenie rady biznesu i sesja plenarna z udziałem premierów, drugiego dnia – okrągły stół oraz wymiana kontaktów między firmami rosyjskimi i tadżyckimi.

Premier Tadżykistanu Kochir Rasulzoda na sesji plenarnej zaznaczył, że Rosja pozostaje jednym z kluczowych partnerów handlowych jego kraju. W 2022 roku wymiana handlowa  wzrosła o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim, bijąc rekord i wyniosła 1,7 miliarda dolarów. Premier Tadżykistanu zaproponował stworzeniewspólnego funduszu inwestycyjnego „Tadżykistan – Rosja”. Jednocześnie Rasulzoda zwrócił uwagę na strukturę handlu zagranicznego między krajami.

Z kolei premier Rosji Michaił Miszustin poinformował w swoim przemówieniu, że do Duszanbe przybyli przedstawiciele ponad 200 rosyjskich firm z 16 regionów. „Rosja zajmuje jedno z czołowych miejsc pod względem inwestycji w gospodar Tadżykistanu. Łączna kwota skumulowanych inwestycji kapitałowych przekracza 1,5 miliarda dolarów”oświadczył Miszustin. Zasugerował też, by Tadżykistan bardziej aktywnie współpracował z Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Według Miszustina rosyjskie firmy działają w kluczowych sektorach tadżyckiej gospodarki: budownictwie, energetyce, przemyśle, komunikacji i usługach finansowych. Jednocześnie premier Rosji zaprosił do kraju przedstawicieli środowiska biznesowego i władze Tadżykistanu. Chodziło między innymi o forum Rosja-Świat Islamu w Kazaniu.

Rosja jest gotowa zwiększyć eksport towarów z Tadżykistanu. „Rosja jest zainteresowana dostawami rud cynku, owoców, odzieży. I jest gotowa eksportować towary rolnicze, towary powstałe w wyniku obróbki drewna, metalurgii, przemysłu chemicznego” — powiedział rosyjski minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow na posiedzeniu Rady Biznesu .

Zaznaczył, że dla zwiększenia wymiany handlowej konieczne jest tworzenie niezawodnych rozliczeńdodając, że w ubiegłym roku udział walut narodowych we wzajemnych rozliczeniach znacznie wzrósł i proces ten powinien być kontynuowany. Oznajmił też, iż Moskwa i Duszanbe zamierzają zatwierdzić w tym roku mapę drogową współpracy w dziedzinie turystyki, a także rozszerzyć współpracę w dziedzinie kultury i edukacji. Branża IT jest również uważana za obiecujący kierunek. Reszetnikow zapowiedział, że w 2023 roku w Duszanbe może pojawić się federalne przedstawicielstwo Centrum „Moje Dokumenty”, zwracając uwagę, że w zeszłym roku w stolicy Tadżykistanu otwarto przedstawicielstwo moskiewskiego Centrum, pomagające mieszkańcom Tadżykistanu w nauce rosyjskiego i przygotowywaniu dokumentów niezbędnych do pracy w Moskwie.  

Źródło: Asia Plus

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium