Wyścig zbrojeń dotyka Białorusi

31-10-18 Promocja 0 comment

Ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokument, z którego wynika, że na Białorusi i w niektórych regionach Rosji (w tym w obwodzie kaliningradzkim, i w regionach przygranicznych – od Chin po Finlandię) rozmieszczane zostały najnowsze systemu walki radioelektronicznej „Samarkand”.

Jak podał w poniedziałek rosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazieta”, chodzi o zestawy „Samarkand-U”, „Samarkand-SU-PRD-K2” i „Samarkand-PU-PRD-D”.

Dziennikarze znaleźli ogłoszony przez resort przetarg na naprawę i konserwację 16 „Samarkandów”. W przetargu ogłoszono, że  „Samarkandy” są rozmieszczone w obwodach archangielskim, kaliningradzkim, moskiewskim, murmańskim, niżnienowgorodzkim, nowgorodzkim, krasnodarskim, nadmorskim, w Żydowskim Regionie Autonomicznym Rosji i na Białorusi.

– Jest to broń defensywna, używana w połączeniu z obroną powietrzną – mówi w komentarzu dla białoruskiej gazety „Salidarnaść” ekspert wojskowy Alaksandr Alesin.

Według niego, we współczesnych wojnach, pociski bojowe i drony są nakierowywane na cel w różny sposób, zarówno przy pomocy ustawień „ręcznych”, jak i poprzez nawigację satelitarną lub inną zdalną regulację.

– Dlatego zadaniem takich systemów  jak „Samarkand” jest  zagłuszanie lub przerwanie tego sygnału. A wtedy  dron zostaje bez nawigacji satelitarnej. Jeśli nie jest to dron, ale rakieta, to autopilot podejmuje działanie, które zaczyna narzucać własną nawigację – tłumaczy  ekspert.

Co prawda, nie posiadamy zbyt wielu informacji o możliwościach   „Samarkandów”, najprawdopodobniej są one przeznaczone do  unieszkodliwiania broni precyzyjnej – na przykład, amerykańskich „Tomahawków” lub innych rakiet, które będą umieszczone m.in w Polsce.

– To oczywiście wywoła reakcję. Kraje NATO będą rozmieszczać swoje systemy , bardziej wyrafinowane. Jest to konfrontacja miecza i tarczy, która trwa przez cały czas – mówi Alesin.

Zdaniem analityka, rozmieszczenie nowych rosyjskich kompleksów na Białorusi na razie nie stanowi większego zagrożenia dla kraju. „Jeżeli jednak dojdzie do konfliktu zbrojnego, wróg spróbuje zniszczyć takie kompleksy, zarówno elektronicznie, jak i fizycznie” – ostrzegł ekspert.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium