Z usług surogacji będą mogli korzystać wyłącznie obywatele Gruzji

13-06-23 Promocja 0 comment

Z usług surogacji będą mogli korzystać wyłącznie obywatele Gruzji. Oznacza to, że dziecko urodzone przez matkę zastępczą nie będzie mogło opuścić kraju z osobami nieposiadającymi gruzińskiego obywatelstwa. Projekt ustawy został już przesłany do parlamentu, oświadczył premier Irakli Garibaszwili na posiedzeniu rządu.

Garibaszwili zauważył, że ta „skomplikowana” sprawa niepokoi społeczeństwo, ponieważ wiąże się z bezpieczeństwem obywateli Gruzji i wizerunkiem państwa. Szef rządu poinformował, że wcześniej powołano radę demograficzną mającą na celu zbadanie kwestii macierzyństwa zastępczego.

„Wiecie, że obcokrajowcy zamienili tę branżę w biznes, a w ostatnich latach nie było żadnych regulacji w tej sprawie. Przeanalizowaliśmy przykłady krajów europejskich. (…) : w krajach rozwiniętych, takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Włochy, Litwa, Estonia – i nie będę kontynuował – macierzyństwo zastępcze jest całkowicie zakazane. Jednak niektóre państwa mają model hybrydowy – Belgia, Wielka Brytania, Dania, Kanada, Australia, Nowa Zelandia.(…) Naszą myślą przewodnią jest umożliwienie jedynie spełnienia pragnień naszych obywateli – wybaczcie dosadne wyrażenie, ale w rzeczywistości „zamówienia są składane bezpośrednio w formie reklamy na stronach internetowych. (…) Naszym kobietom oferuje się „lukratywny biznes”. A potem nikt nie wie, gdzie i kto zabiera ze sobą dzieci urodzone w Gruzji” – powiedział Garibaszwili.

Premier podkreślił, że „pojawiają się doniesienia, iż pary tej samej płci mogą również adoptować dzieci urodzone tutaj, a to może powodować wiele problemów”.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium