Zatrzymania aktywistów w Kazachstanie 

25-10-23 Promocja 0 comment

Dziennikarze donoszą, że w kazachskich miastach aresztowi administracyjnemu poddano co najmniej 13 aktywistów. Stało się to przed demonstracjami ogłoszonymi przez przebywającego zagranicą Muchtara Ablazowa z okazji Dnia Republiki. Zatrzymanym postawiono zarzut „naruszenia ustawy o pokojowych zgromadzeniach” (art. 488 Kodeksu administracyjnego Kazachstanu). Maksymalna kara przewidziana w tym artykule przewiduje areszt na 25 dni i karę grzywny. 

Według informacji Radia Azattyk (kazachskiej redakcji Radia Wolna Europa) 18 października aktywiści z Ałmaty Nurtaj Szegebekuły i Darchan Walijew zostali skazani przez sąd za przestępstwa administracyjne na 15 dni aresztu każdy. Zarzucono im udział w wiecu i naruszenie procedury przeprowadzania zgromadzeń pokojowych. Wspomniani powyżej aktywiści brali udział w zgromadzeniu przed budynkiem sądu w dniu rozpatrywania apelacji, 19 września, w sprawie tzw. „oblężenia lotniska”.  Z tego samego artykułu skazano na 15 dni aresztu aktywistę Asana Dżakupbekowa.  W maju udał on się do Departamentu Sprawiedliwości w Ałmaty, aby potwierdzić swój podpis jako członek grupy inicjatywnej na rzecz utworzenia partii opozycyjnej „Alga, Kazachstan!”. 

W Astanie czterech działaczy – Mereke Nugmanow, Ajdar Syzdykow, Marat Temirbekow i Seilchan Tusbekow – zostało skazanych 18 października na 15 dni aresztu administracyjnego. Sąd uznał ich udział w biegu w dniu 7 października na rzecz aresztowanego maratończyka i lidera niezarejestrowanej partii „Alga Kazachstan!” za naruszenie ustawy o pokojowych zgromadzeniach, Marata Żylanbajewa. Później okazało się, że w stolicy zatrzymano pięciu kolejnych działaczy: Jewgienija Poniewina, Nurżana Kazigaliewa, Kanatana Amrenowa, Dżachina Amangeldy’ego i Madi Żilisowa. Zostali umieszczeni w areszcie śledczym na 15 dni. O dodatkowe pięć dni przedłużono areszt Aidara Syzdykowa.

18 października w Semeju zatrzymano Eldosa Dosanowa i oskarżono go o „nieposłuszeństwo wobec policji” (art. 667 Kodeksu wykroczeń administracyjnych Kazachstanu). Sąd skazał go na siedem dni aresztu. Dosanow zasłynął 4 października na pokazie filmu „Ojan, Kazak!” („Obudź się, Kazach!”) wygłaszając przemówienie, za co napisano na niego skargę.  Anonimowy skarżący uznał słowa Dosanowa za wezwanie do wiecu. 

Na początku miesiąca przebywający we Francji były bankier i polityk opozycji Muchtar Ablazow zapowiedział wiece z okazji Dnia Republiki obchodzonego w Kazachstanie 25 października. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kraju zapewniło z kolei, że nie będzie zgody na żadne wiece. W dniach 24-26 października cały personel służb porządku publicznego będzie postawiony w najwyższy stopień gotowości. W zapewnienie porządku we wszystkich regionach kraju planuje się zaangażować około 20 tysięcy funkcjonariuszy policji i członków Gwardii Narodowej. 

Źródło: Fergana Agency 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium