Zmarł gruziński reżyser Otar Iosseliani

20-12-23 Promocja 0 comment

Wybitny gruziński reżyser, scenarzysta i aktor Otar Iosseliani zmarł w wieku 89 lat.

Urodzony w 1934 roku Otar Iosseliani studiował na Wydziale Mechaniki i Matematyki Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. W 1965 roku ukończył wydział reżyserii Ogólnorosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Kinematografii, gdzie w 1962 roku nakręcił film krótkometrażowy „Kwiecień”.

Krytycy uważają, że oryginalny styl reżyserski Iosselianiego dał znać o sobie po raz pierwszy w jego pierwszym filmie fabularnym „Listopad” (1966), który zdobył dwie nagrody w Cannes. W 1972 roku wyreżyserował film „Był sobie drozd”, a w 1976 roku „Pastorałka”, która zdobyła nagrodę na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Tworzył filmy z gatunku przypowieści i wolał nie angażować znanych aktorów, ponieważ jego zdaniem widzowie powinni widzieć w bohaterach filmu samych siebie.

Od początku lat 80. Otar Iosseliani pracował we Francji, gdzie nakręcił kilka filmów. Powodem jego wyjazdu były konflikty z sowiecką cenzurą.

Otar Iosseliani często krytykował rosyjskie władze, szczególnie w związku z wojnami w Czeczenii i przeciwko Gruzji w 2008 roku. W 2022 roku reżyser zdecydowanie potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, nazywając Władimira Putina mordercą i porównując go między innymi do Hitlera.

Źródło: sova.news, newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium