Znany historyk: Głównym sukcesem Ukrainy w ciągu ostatniego półrocza jest zwycięstwo na Morzu Czarnym

05-12-23 Promocja 0 comment

Historyk z Uniwersytetu Yale, Timothy Snyder, w rozmowie dla podcastu „Telegraph” podkreślił, że praktycznie niezauważonym przez opinię społeczną osiągnięciem Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatnim półroczu jest zwycięstwo na Morzu Czarnym.

Według profesora, bardzo istotny  morski sukces zauważyło zaledwie kilku reporterów, ale ogólnie, przeszedł bez rozgłosu.

Profesor Snyder zauważył, że Ukraińcom udało się zatrzymać rosyjską Flotę Czarnomorską i otworzyć korytarz dla handlu zbożem.

Przypomnijmy, że na Morzu Czarnym w pobliżu miejscowości Czarnomorskie na okupowanym Krymie w nocy 10 listopada dwie rosyjskie szybkie desantowe łodzie zostały zniszczone przez Siły Zbrojne Ukrainy, a w samej miejscowości prawdopodobnie doszło do uderzenia w rosyjski garnizon.

5 listopada ukraińscy wojskowi zatopili jedną z najnowocześniejszych jednostek rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przenoszącą systemy rakietowe „Kalibr”.

22 września pojawiły się informacje o ukraińskim ataku rakietowym na sztab Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej nawet przyznało się do śmierci jednego żołnierza, chociaż później w rosyjskim resorcie obrony określono go jako „zaginionego”.

Ponadto ukraińska morska bezzałogowa jednostka 14 września trafiła w rosyjski okręt rakietowy „Samum”.

W  lipcu ukraińskie drony morskie uszkodziły Most Krymski.

Źródło: Ukraińska Prawda