Zwycięstwo Ukrainy w Eurowizji jako szansa skutecznego wykorzystania dyplomacji kulturalnej

16-05-16 Promocja 0 comment

Wygrana Krymskiej Tatrki Jamali w finale Eurowizji-2016 daje Ukrainie nie tylko możliwość zorganizowania u siebie w przyszłym roku popularnego konkursu muzycznego, ale także pozwala na skuteczne wykorzystanie mechanizmów dyplomacji kulturalnej – uważa znany politolog Jewhen Mahda.

„W przeddzień 25. rocznicy proklamacji niepodległości, Ukraina jest wciąż słabo znana za granicą. Jeden z największych krajów w Europie cierpi z powodu fragmentarycznych  informacji, jest często używany do straszenia innych państw kontynentu. Europejczycy przez dłuższy czas patrzyli na Ukrainę przez pryzmat interesów rosyjskich, nie widząc w tym nic złego. Ostatnie tragiczne wydarzenia u (masakra na kijowskim Majdanie, aneksja Krymu, wojna w Donbasie) nie tylko zwróciły uwagę na Ukrainę, ale także  pomogły pozytywnemu  postrzeganiu Ukrainy przez świat” – podkreśla ekspert.

Zdaniem Jewhena Mahdy, śpiewaczka Jamala udowodniła, że napisana z serca  kompozycja jest w stanie nie tylko wygrać konkurs Eurowizji, do którego nie pasował format piosenki ukraińskiej reprezentantki, ale także przypomnieć Europie o tym, co dzieje się na Krymie i na Ukrainie, powiedzieć prawdę,  której  brak często działa  na niekorzyść kraju nad Dnieprem.

Przypomnijmy, że 14 maja b.r. reprezentantka Ukrainy Jamala zwyciężyła w konkursie muzycznym Eurowizja- 2016 w Sztokholmie. Ukraińska śpiewaczka operowa i jazowa, która urodziła się w rodzinie krymskotatarsko – ormiańskiej, przedstawiła europejskiej publiczności napisany przez siebie utwór „1944”, zainspirowany historią prababki Jamali, a poświęcony przymusowej deportacji Tatarów Krymskich z półwyspu w 1944 roku przez Stalina. Jest to druga wygrana reprezentanta Ukrainy w historii konkursu po tym, jak w 2004 roku w Eurowizji zwyciężyła piosenkarka ze Lwowa Rusłana.

Warto dodać, że maksymalną liczbę punktów Jamali przyznały San Marino i Polska. Tak więc przyszłoroczny konkurs Eurowizji odbędzie się na Ukrainie, a w rywalizację o organizacje imprezy już włączyły się cztery miasta: Kijów, Lwów, Odessa i Dniepropietrowsk.

Źródło: Online.ua, DW

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium