Dyskusja „Inni na peryferiach” – Relacja

17-01-17 Promocja 0 comment

W dniu 13 stycznia w Domu Spotkań z Historią odbyła się dyskusja „Inni na peryferiach” organizowana przez Studium Europy Wschodniej UW. Okazją do spotkania była prezentacja najnowszego numeru czasopisma „Obóz” poświęconego tematowi Peryferiów. W dyskusji wzięli udział dr Ludwika Włodek, prof. Tomasz Zarycki i dr Wojciech Stanisławski. Moderatorem był dr Kazimierz Wóycicki, redaktor naczelny „Obozu”.

Od lewej: Dr Kazimierz Wóycicki, dr Ludwika Włodek, prof. Tomasz Zarycki, dr Wojciech Stanisławski

Od lewej: Dr Kazimierz Wóycicki, dr Ludwika Włodek, prof. Tomasz Zarycki, dr Wojciech Stanisławski

Spotkanie otworzył Anton Saifullayeu, sekretarz redakcji pisma „Obóz”, który zaprezentował zawartość najnowszego numeru. Redaktor przedstawił pomysł stojący za tematem wiodącym numeru – relacjami centrum-peryferie oraz przedstawił pokrótce opublikowane artykuły: Ludwiki Włodek, Mariusza Kowalskiego, Krzysztof Nieczypora, a także wywiady: prof. Tomaszem Zaryckim i Janem Sową. Następnie głos zabrał Maciej Zaniewicz, zastępca redaktora naczelnego portalu „Eastbook.eu”, który przedstawił raporty opublikowane w „Obozie” przygotowane przez zespół redakcyjny portalu. Wśród nich znalazły się teksty napisane przez Pawła Purskiego, Macieja Zaniewicza i Mateusza Kubiaka.

Po prezentacji numeru głos zabrał dyrektor Jan Malicki, który zaproszony przez obecnych redaktorów „Obozu”, opowiedział o poczatkach pisma siegających początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Po opowieści Dyrektora przystapiono do części właściwej spotkania – dyskusji z udziałem zaproszonych gości: Ludwiki Włodek, Tomasza Zaryckiego i Wojciecha Satnisławskiego.

W trakcie dyskusji moderowanej przez Kazimierza Wóycickiego poruszono kilka wątków związanych z tematyką peryferii. Prof. Tomasz Zarycki przedstawił będące w naukowym użyciu definicje terminu „Peryferie”, Wojciech Stanisławski skupił się na ocenie pozytywnych i negatywnych aspektów pozostawania w obszarze peryferii, zaś Ludwika Włodek podzieliła się swoimi opiniami na temat asymilacji osób przybywających do Polski z innych terenów określanych mianem peryferii. Z wypowiedzi uczestników dyskusji można było wywnioskować, że Wołomin jest wcale ciekawym miejscem.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania:

 

Informacje o nowym numerze czasopisma „Obóz” dostępne są tutaj: 55. numer „Obozu”.