Nazarbajew: cyrylica oszpeciła nasz język

18-09-17 Promocja 0 comment

Prezydent Kazachstanu Nursałtan Nazarbajew oznajmił, że rosyjski alfabet  zniekształca język kazachski. „W kazachskim nie ma dźwięków „ś”, „ju” „ja” ani miękkiego znaku. Używając tych liter szpecimy własną mowę, dlatego przez wprowadzenie alfabetu łacińskiego, wracamy do podstaw naszego języka. Jest to jedna z najważniejszych spraw, ale nie  wolno się spieszyć”, – powiedział kazachski lider. Dodał,  że używanie w szkołach  alfabetu łacińskiego przy nauce języka kazachskiego zacznie się od 2022 r.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Nazarbajew zlecił rządowi sporządzenie planu zmiany kazachskiego alfabetu z cyrylicy na łaciński. Zgodnie z założeniami  całkowita rezygnacja z cyrylicy powinna nastąpić przed rokiem 2025. Zdaniem Nazarbajewa, nowy alfabet zezwoli na efektywną modernizację społeczeństwa, ułatwi komunikację z zewnętrznym światem, a także pomoże dzieciom szybciej uczyć się angielskiego.

Źródło: https://m.lenta.ru/news/2017/09/15/nazarbaev/