Policja Petersburga przesłuchała trzech niemieckich policjantów podejrzanych o szpiegostwo

12-08-17 admin 0 comment

W Petersburgu przesłuchano trzech niemieckich policjantów podejrzanych o szpiegostwo. Wszyscy oni brali udział w rejsie po Morzu Bałtyckim. Zatrzymano ich po zejściu na ląd.

Policjanci wjechali do Rosji na podstawie wizy turystycznej. Podczas przesłuchania zadawano im pytania dotyczące  działalności zawodowej. Wg informacji portalu InoPressa, „na policjantów wywierano silną presję w związku z ich potencjalną działalnością szpiegowską”.  Po przesłuchaniu pozwolono im wrócić na statek.

Minister Spraw Wewnętrznych Dolnej Saksonii wydał rekomendację dla funkcjonariuszy policji dot. wstrzymania się od prywatnych podróży do Rosji.

Podobne historie zdarzały się już wcześniej. W 2014 r. w Samarze zatrzymano obywatela Wielkiej Brytanii Johna Scruggsa, mera miasta Chippenham. Wielbiciel transportu publicznego, Scruggs robił zdjęcia środków transportu miejskiego. Takie zachowanie wzbudziło podejrzenie miejscowych policjantów. Mera zabrano na posterunek i  przesłuchano. Po półgodzinnej rozmowie przeproszono go i pozwolono wyjść. Jednocześnie „w celu załagodzenia powstałej niezręcznej sytuacji” zaproszono by odwiedził Samarę z oficjalną wizytą. Z tego powodu w mieście przeprowadzono gruntowny  remont kilku torów tramwajowych.

Źródło: inopressa.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium