​Mołdawia: wybory prezydenckie – będzie druga tura

31-10-16 Promocja 0 comment

30 października br. w Mołdawii odbyły się wybory prezydenckie. Frekwencja  wyniosła 48,97%. Najwięcej, bo 48,72 głosów  dostał prorosyjski kandydat startujący z ramienia partii Socjalistów Igor Dodon,  przedstawicielka proeuropejskiej prawicowej koalicji  Maia Sandu  zdobyła 37,96%. 

Żaden z kandydatów nie przekroczył wymaganego pięćdziesięcioprocentowego progu, chociaż wstępne wyniki mówiły o zwycięstwie Dodona.

Druga tura wyborów odbędzie się  13 listopada .

Trzecie miejsce w pierwszej turze zajął z wynikiem 5,98%  przedstawiciel prorosyjskiej  Naszej Partii Dmitrij Czubaszenko. Pozostałych  6 kandydatów poparło poniżej  3 % wyborców .

Źródło: lenta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

 

Tadżykistan: Emomali Rachmon założycielem państwa

31.10.2016

 

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon został przez parlament  obdarzony tytułem „Założyciela Niepodległego Tadżykistanu”.  Tadżyccy deputowani  przyjęli  także ustawę, uznającą    Rachmona  Posłańcem Pokoju, Twórcą Jedności Narodowej oraz Liderem Narodu. Parlamentarzyści podjęli jednocześnie   decyzję o stworzeniu funduszu i nagrody im Lidera Narodu.

Przypomnijmy, że w maju br. Rachmon  zatwierdził zmianę  w ustawie „O dniach wolnych”, na podstawie której  16 maja  stał się Dniem Prezydenta  i świętem  wolnym od pracy.

W 2003 r. w Tadżytkistanie przedłużono kadencję prezydencką z  5 do 7 lat. Dzięki temu zabiegowi, obecna kadencja (faktycznie 4ta) została uznana za drugą i dobiegnie końca dopiero  w 2020 r.

 

Źródło: http://www.dailynews.kz/world/emomali_rahmonu_prisvojat_titul_osnovatelja_tadzhikistana

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

 

 

Ekspert: Kirgistan może  niebawem utracić swoją państwowość

31.10.2016

 

„System polityczny Kirgistanu jest ofiarą złych wyborów, ciągłe zmiany rządów mogą skończyć się nawet   utratą państwowości”, – stwierdził dyrektor działu  projektów międzynarodowych rosyjskiego Instytutu Strategii Narodowej Jurij Sołozobow, komentując rozpad rządzącej w Kirgistanie koalicji. Zdaniem eksperta kirgiscy liderzy polityczni zachowują się  jak niegrzeczni uczniowie, którzy gubią  swój dziennik – czyli w tym wypadku  Konstytucję Kirgistanu. ”W niedalekiej przyszłości czekają  Kirgistan kadrowe przetasowania i ciągłe zmiany rządów. To zaś prowadzi do anarchizacji wszystkich sfer życia. W efekcie może dojść nawet do upadku kirgiskiej państwowości” – przestrzega rosyjski ekspert.   
Zdaniem Sołozobowa problemy z którymi boryka się lub będzie się borykał w przyszłości Kirgistan nie są  obce  także innym państwom byłego ZSRS

Np. problem szybkiego wyludniania się dotyczy nie tylko Kirgistanu, który już niemal oficjalnie można uznać za „państwo upadłe”.  Wg. rosyjskiego specjalisty, dobrze znane są  np. kłopoty państw bałtyckich, które bezpowrotnie straciły część obywateli na rzecz  UE. Ten los czeka także inne kraje przygraniczne kraje byłego Związku Sowieckiego . W rezultacie,  u granic Rosji mogą powstać państwa-widma, słabe pozbawione realnej państwowości twory –twierdzi  Sołozobow .

   

Przypomnijmy, że 26 października prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew zdymisjonował rząd z powodu rozpadu  większościowej koalicji. Do kryzysu doszło po tym , jak jedna z koalicyjnych partii nie zgodziła się na proponowane przez prezydenta Atambajewa referendum w sprawie zmian w kirgiskiej konstytucji.  
Źródło: https://lenta.ru/news/2016/10/26/solozobov/

Opracowanie BIS -Biuletyn Informacyjny Studium