100. rocznica zamordowania prezydenta Gabriela Narutowicza

17-12-22 Promocja 0 comment

Reprezentacja Studium Europy Wschodniej UW oddała hołd Gabrielowi Narutowiczowi w setną rocznicę jego zamordowania.

W 2022 roku przypada 160. rocznica urodzin i 90. rocznica śmierci Stanisława Narutowicza (Stanislovas Narutavičius), sygnatariusza Aktu 16 Lutego i wybitnej postaci polityki Republiki Litewskiej okresu międzywojennego. W tym roku przypada również 100. rocznica śmierci brata S. Narutowicza – Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta międzywojennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Z tej okazji Ambasada Republiki Litewskiej w RP oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przy udziale Studium Europy Wschodniej UW zorganizowano polsko-litewską debatę historyczno-naukową, poświęconą upamiętnieniu postaci Gabriela i Stanisława Narutowiczów. Dyskusja odbyła się 16 grudnia 2022 roku w Ambasadzie Litwy w RP (al. Ujazdowskie 14, 00-478 Warszawa).

Złożono wieniec na grobie Prezydenta Narutowicza w krypcie warszawskiej Archikatedry św. Jana.

Partnerami i współorganizatorami debaty są Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Historii Litwy.

Uczestnicy debaty:

• Dr Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW;
  • Dr Andrzej Pukszto, Uniwersytet im. Witolda Wielkiego w Kownie;
  • Prof. Krzysztof Buchowski, Uniwersytet w Białymstoku;
  • Dr Algimantas Kasparavičius, Instytut Historii Litwy;
  • Dr Rimantas Miknys, Instytut Historii Litwy;
  • Prof. Maciej Nowak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie;
  • Prof. Maciej Kornat, Instytut Historii PAN.