20 kwietnia, po raz drugi odbyła się „Konferencja Warszawska. Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia Ukrainy”

20-04-23 Promocja 0 comment

Celem tego wydarzenia organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z  Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Zdrowia oraz Studium Europy Wschodniej UW,  jest regularny przegląd  działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach. Stąd wśród obecnych uczestników oraz prelegentów znaleźli się politycy, dyplomaci, eksperci ochrony zdrowia oraz naukowcy, którzy analizują potrzeby oraz raportują postępy w poszczególnych obszarach działań.

Tematyka II konferencji przeglądowej, dotyczyła pomocy humanitarnej oraz zaangażowania systemu ochrony zdrowia w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Wśród prelegentów znaleźli się urzędnicy  Ministerstwa Zdrowia:  m.in. Pani Katarzyna Drążek Laskowska – Dyrektorka  Biura Współpracy Międzynarodowej w MZ, Pełnomocniczki  Ministra Zdrowia do spraw przeniesienia, w celu kontynuacji leczenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, pacjentów ukraińskich przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy oraz przedstawiciele służb medycznych – m.in. Szef Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej Pan dr. n. med. Artur Zaczyński. W wystąpieniach podkreślano też międzynarodowy charakter współpracy, stąd też prezentacje – Pomoc medyczna udzielona przez Polskę na rzecz Ukrainy, w tym we współpracy z Unią Europejską, Pomoc humanitarna udzielona przez Polskę na rzecz Ukrainy, w tym we współpracy z Unią Europejską” 

W programie przewidziano też dwa panele dyskusyjne – Pomoc medyczna udzielana przez Polskę i kraje sąsiednie, z przedstawicielami instytucji medycznych (LPR, SOR, szpitale) pod opieką Ministerstwa Zdrowia  oraz Pomoc humanitarna udzielana przez Polskę i kraje sąsiednie, pod opieką Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, z panelistami z różnych organizacji pomocowych (CARITAS, UNHCR) oraz podmiotów prywatnych (InPost).

W trzeciej części spotkania zaprezentowano wyniki badania sondażowego przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Raport pt. Uchodźcy Wojenni z Ukrainy: Wielkanoc w Polsce – Rok w Polsce’- zreferowali Pan Anatoliy Zymnin oraz Pani Mariya Kuzenko, EWL.

24 lutego 2022 zaczął się niewiarygodny alert dla polskiego społeczeństwa oraz polskiego państwa, powiedział w podsumowaniu dyrektor Jan Malicki, alert, który trwa do tej pory. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich służb i organizacji – państwowych i prywatnych oraz Polaków jako naród nigdy by się to nie udało. Dlatego tak ważna jest stała agenda oraz cykliczność konferencji, która co podkreślano wielokrotnie podczas wystąpień, nie pozwala przyzwyczaić się i zobojętnieć.