Objazd naukowy 2023: Ostrawa, Cieszyn (dzień szósty)

27-02-23 Promocja 0 comment

Prezentujemy krótką relację z szóstego dnia objazdu naukowego (25 lutego 2023 roku) studentów i studentek studiów licencjackich i studiów magisterskich w Ostrawie i Cieszynie.

Przedostatni dzień objazdu naukowego spędzaliśmy w Ostrawie oraz Cieszynie.

Pierwszym z miejsc, jakie odwiedziliśmy tego dnia był Nowy Ratusz, wraz z wieżą widokową. Sam ratusz utrzymany jest w stylistyce modernizmu, z wnętrzem, w którym dominuje marmur, z umieszczoną centralnie płytą przedstawiającą pierwszego starostę Ostrawy-Jana Prokesa. Przed Ostrawskim ratuszem umieszczony jest pomnik, a właściwie fontanna Ikara-symbolizującego „wzloty oraz upadki” miasta, oraz Czech. Warto dodać, iż ów rzeźba jest trzecią, co do wielkości figurą z brązu w Republice Czeskiej. Sama wieża jest najwyższą tego typu konstrukcją w Czechach, mierząca około 51 metrów. Sam wjazd na wieże jest dostępny dla turystów oraz mieszkańców-z tarasu widokowego rozpościera się panorama miasta oraz okolic. Niestety niekorzystne warunki atmosferyczne (bardzo silny i zimny wiatr) zmusiły nas do skrócenia czasu przebywania na wieży, pozostaje, zatem liczyć na to, iż następna wizyta w Ostrawskim ratuszu odbędzie się w miesiącu cieplejszym niż luty.

Po wizycie na wieży Nowego Ratusza udaliśmy się w kierunku przeciwnym- do muzeum górnictwa „Landek Park”. W rzeczonym muzeum mogliśmy zaznajomić się z tajnikami ratownictwa górniczego- naszym przewodnikiem był emerytowany górnik. Oprócz oglądania eksponatów mogliśmy na własnej skórze doświadczyć górniczego życia-jednym z elementów ekspozycji był zjazd do kopalni. Ostrawska kopalnia liczyła sobie w najgłębszym miejscu 622 metry, natomiast tunel udostępniony dla zwiedzających muzeum znajduje się na głębokości 450 centymetrów. Nie mniej spacer po dawnym szybie kopalni pozwolił w pewnym zakresie doświadczyć nam trudu górniczego życia. Wizyta w muzeum „Landek Park” była ostatnim miejscem na mapie naszego objazdu.

Niewątpliwe 6 dni spędzone w Republice Czeskiej pozwoliły nam w pewnym stopniu, co zrozumiałe ograniczonym zaznajomić się z kulturą oraz historią naszego południowego sąsiada. Około godzinny 14 skierowaliśmy się w kierunku Cieszyna-miasta granicznego, którego czeską oraz polską część dzieli rzeka, będąca jedyną naturalną granicą. Po przybyciu do miasta mogliśmy na własną rękę zapoznać się z architekturą miasta-mimo, iż cieszyński rynek przechodzi obecnie przebudowę, to okoliczne wąskie uliczki wraz z kamienicami rekompensują wszelkie niedogodności. Charakterystyczną cechą dla miasta jest duża różnica poziomów-często niejednokrotnie trzeba wchodzić lub schodzić po schodach by dotrzeć do ulic oddalonych od siebie w promieniu kilkudziesięciu metrów. Ostatnimi miejscami, jakie odwiedziliśmy tego dnia była wieża piastowska oraz Most Przyjaźni. Wieża piastowska, która góruje nad Cieszynem jest budowlą powszechnie znaną, gdyż występuje na banknocie 20 złotowym. Sam park, w którym znajduję się wieża został w ostatniej dekadzie poddany rekultywacji, co było wspólnym przedsięwzięciem Cieszyna Czeskiego, jak i Polskiego. Do wspólnego dziedzictwa miasta odwołuje się także Most Przyjaźni, łączący oba brzegi. Most został przebudowany do obecnego kształtu w latach 50 XX wieku, a kontrola graniczna została zniesiona 20 grudnia 2007 roku po wstąpieniu Polski i Czech do strefy Schengen. Następnie udaliśmy się do hotelu gdzie wspólnie zjedliśmy kolacje z polską częścią objazdu. Wspólny posiłek uświetniła herbata pułkownika Tadeusza Krząstka.

Ostatni wieczór objazdu obfitował w rozmowy oraz dyskusje, niewątpliwie coroczny objazd naukowy oprócz niesienia ze sobą funkcji dydaktycznej, niesie ze sobą także możliwość integracji między rocznikami, która często nie jest możliwa w czasie roku akademickiego.