Nagroda dla Najlepszego Absolwenta Studiów Wschodnich

Absolwenci | I Zjazd Absolwentów | II Zjazd Absolwentów | Nagroda im. Andrzeja Ananicza

Nagroda dla Najlepszego Absolwenta_ki Studiów Wschodnich nosi imię Andrzeja Ananicza.

Jak do tej pory odbyły się dwie ceremonie przyznania Nagrody im. Andrzeja Ananicza dla Najlepszego Absolwenta Studiów Wschodnich, w 2019 oraz 2023 roku. Ceremonia odbywa się 5 grudnia, w rocznicę powołana do życia naszej jednostki uchwałą Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 5 grudnia 1990 roku. Studium Europy Wschodniej, uznawane dziś za czołowy ośrodek akademicki w dziedzinie studiów wschodnich, specjalizuje się zwłaszcza w kształceniu kadr ds. Europy Wschodniej, Środkowej, Rosji, Azji Centralnej i Kaukazu oraz Bałkanów. Program „Studiów Wschodnich” łączy w sobie elementy wiedzy o historii i współczesności krajów regionu, gospodarce, kulturze, problematyce socjologicznej, narodowościowej, religijnej, etnologicznej i politycznej. Nasze studia przyciągają nie tylko utalentowanych studentów z Polski, ale także, dzięki rządowym stypendiom, goszczą ambitnych i perspektywicznych młodych ludzi z całego regionu, tworząc inspirujące i wielokulturowe środowisko akademickie.

Laureatami Nagrody zostają absolwenci Studiów Wschodnich, którzy wykazali się w swoich pracach magisterskich – wyróżniającą się indywidualnością w zakresie tematyki i metodologii przedmiotu oraz/lub w zakresie opracowania materiałów źródłowych i literatury przedmiotu oraz średniej ocen.

Liczba absolwentów Studiów Wschodnich w okresie 1998-2022 wyniosła prawie 700 osób. Bardzo znaczna część absolwentów, Polaków i cudzoziemców, zdobywszy wiedzę i umiejętności podczas studiów, osiągnęła znaczące sukcesy, realizując swoje kariery zawodowe w m.in. administracji państwowej, dyplomacji, polityce, think tank-ach, a także w wielu ośrodkach badawczych i mediach.

Dr Andrzej Ananicz (1951 – 2017) był nauczycielem akademickim, urzędnikiem państwowym, dyplomatą, wiceministrem spraw zagranicznych, doradcą prezesa rady ministrów, ambasadorem RP. W 1981 r. był współzałożycielem „Obozu”, a w 1990 r. współzałożycielem Seminarium Problemów Narodowościowych Związku Radzieckiego, obecnego Studium Europy Wschodniej UW.

Symbolami Nagrody są: dyplom oraz zegarem z wygrawerowanym napisem” „Najlepszy Absolwent SEW”. Nagroda jest fundowana wspólnie przez Studium Europy Wschodniej UW oraz Fundusz Ananicza.