Wręczenie Nagrody im. Andrzeja Ananicza dla Najlepszych Absolwentów Studiów Wschodnich w latach 2020-2022

06-12-23 Promocja 0 comment

Uroczystość z udziałem zaproszonych gości m.in. Radcy Ambasady Słowacji – Milana Novotnego, Radcy Ambasady Republiki Bułgarii – Julii Tzerovej, pani Zofii Ananicz – żony Andrzeja Ananicza oraz wykładowców, studentów i  absolwentów SEW, miała miejsce 5 grudnia, w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Gospodarzem spotkania, w imieniu Jana Malickiego – dyrektora Studium, był prof. Hubert Łaszkiewicz.

Nie tylko miejsce, ale także data uroczystości ma szczególne znaczenie dla społeczności Studium, co podkreślił w treści zaproszenia Jan Malicki – dyrektor SEW:

Wybór daty nie jest przypadkowy. Nasza jednostka została powołana do życia uchwałą Senatu Uniwersytetu
Warszawskiego z dnia 5 grudnia 1990 roku. Studium Europy Wschodniej, uznawane dziś za czołowy ośrodek
akademicki w dziedzinie studiów wschodnich, specjalizuje się zwłaszcza w kształceniu kadr ds. Europy
Wschodniej, Środkowej, Rosji, Azji Centralnej i Kaukazu oraz Bałkanów. Program „Studiów Wschodnich” łączy w
sobie elementy wiedzy o historii i współczesności krajów regionu, gospodarce, kulturze, problematyce
socjologicznej, narodowościowej, religijnej, etnologicznej i politycznej. Nasze studia przyciągają nie tylko
utalentowanych studentów z Polski, ale także, dzięki rządowym stypendiom, goszczą ambitnych i
perspektywicznych młodych ludzi z całego regionu, tworząc inspirujące i wielokulturowe środowisko
akademickie.

W gronie „najlepszych” znaleźli się absolwenci, którzy spełnili bardzo wysokie wymagania – w zakresie najwyższych ocen z pracy magisterskiej – wyróżniającej się indywidualnością w zakresie tematyki i metodologii przedmiotu oraz/lub w zakresie opracowania materiałów źródłowych i literatury przedmiotu oraz średniej ocen. Rekomendację Komisji uzyskali: Pani mgr LIUBOV KORNIICHUK (promotor: dr hab. Hubert Łaszkiewicz – rec. I: dr Irena Bilińska, rok ukończenia 2020) i Pan mgr ANTON VASILJEU (promotor: prof. Andrzej Żbikowski – rec. I: dr hab. prof. Mariusz Kowalski, rok ukończenia 2023). Żaden z absolwentów roku 2021 nie spełnił wskazanych kryteriów. Niejako w uzasadnieniu przyznanych wyróżnień, promotorzy zaprezentowali dokonania swoich magistrantów, podkreślając zaangażowanie oraz wnikliwość badawczą swoich podopiecznych. Niestety Pani Korniichuk nie mogła odebrać nagrody osobiście, wzięła udział w spotkaniu on-line.

Absolwenci w swoich krótkich wystąpieniach dziękowali za zaszczytne wyróżnienie, podkreślali ogromny związek ze Studium i praktycyzm zdobytej w trakcie studiów wiedzy. W dowód uznania otrzymali dyplomy oraz grawerowane zegarki (DIP).

Poniżej przedstawiamy list od Pani Liubov Korniichuk:

Byłam bardzo przyjemnie zaskoczona kiedy otrzymałam wiadomość o przyznaniu nagrody. Dziękuję bardzo Panu Dyrektorowi oraz Komisji za przyznanie nagrody „Najlepszy Absolwent Studiów Wschodnich”!

Studia były dla mnie niesamowitym doświadczeniem, które otworzyło nowe perspektywy w pracy. Miałam okazję poznać w tym czasie wiele inspirujących osób. Bardzo wysoka jakość, wszechstronność, bogactwo tematów i fachowa wiedza wykładowców czynią te studia wyjątkowymi. Zdobyłam ogromną wiedzę i możliwość jej praktycznego zastosowania.

Podczas studiów miałam okazję nauczyć się języka czeskiego, co w pewnym stopniu zadecydowało także o wyborze tematu mojej pracy magisterskiej. Miałam bardzo dobrą lektorkę języka czeskiego i jestem jej bardzo wdzięczna za ciekawe podejście do nauczania. Miałam też dużo szczęścia, bo w czasie studiów odbyliśmy cudowny objazd naukowy po krajach bałkańskich (trasa objazdu prowadziła przez Serbię, Bośnię, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, Macedonię). Mieliśmy okazję wzbogacenia wiedzy i poznania regionu zaliczanego do najpiękniejszych w Europie.

Chciałabym serdecznie podziękować Panu Promotorowi za okazane wsparcie i zrozumienie podczas pisania pracy dyplomowej, cenne wskazówki, sugestie i uwagi, za cierpliwość i życzliwość! Korzystając z okazji, życzę Panu Profesorowi dalszych sukcesów naukowych.

Dziękuję również wszystkim wykładowcom za motywację do zdobywania wiedzy, za świetny i merytoryczny czas! Życzę Państwu dalszych osiągnięć w realizowanej misji kształcenia studentów, satysfakcji w codziennej pracy, dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości i entuzjazmu w przekazywaniu wiedzy, zapału do dalszych działań, optymizmu i wiele sukcesów zawodowych oraz dumy ze studentów! Cieszę się, że mogłаm Państwa poznać i z Państwem współpracować!

Wypowiedź Pana Antona Vasiljeu