Akt upamiętnienia w czeskim Písku uwzględnił także ofiary romskie z Oświęcimia

04-08-20 Promocja 0 comment

Čeněk Růžička z Komitetu ds. Odszkodowań za Zagładę Romów wezwał 2 sierpnia  polityków do potępienia przejawów wrogości wobec Cyganów, podobnie jak potępia się antysemityzm. Apel został wygłoszony przy okazji uroczystości rocznicowej, która odbyła się w miejscowości Lety nieopodal miasta Písek. Zdaniem Růžička w Europie nasilają się obecnie nastroje antycygańskie.

Uroczystości na  miejscu dawnego obozu koncentracyjnego Lety u Písku w niedzielne popołudnie przypomniały romskie ofiary z czasów II wojny światowej. Obchody w Letach tradycyjnie odbywają się w maju, jednak w tym roku zostały one przesunięte z powodu epidemii.

Č. Růžička przypomniał przy okazji o ponad trzech tysiącach Romów zamordowanych przez hitlerowców w nocy 3 sierpnia 1944 r. podczas likwidacji tzw. Cygańskiego obozu rodzinnego w Oświęcimiu.

Według zastępczyni rzecznika Praw Obywatelskich Moniki Šimůnkovej, państwo nadal nie uporało się z kwestią przymusowej sterylizacji przeprowadzanej w komunistycznej Czechosłowacji, zwłaszcza wśród kobiet romskich. Stwierdziła, że ​​projekt ustawy o rekompensacie leży od roku Izbie Poselskiej. „Apeluję o to, by jak najszybciej projekt skierować do pierwszego czytania” – powiedziała.

Muzeum Kultury Romskiej, które zarządza terenem w Letach od kwietnia 2018 r. przygotowuje budowę pomnika poświęconego ofiarom zagłady Romów. Archeolodzy już zbadali to miejsce.

„Mamy również zwycięzców konkursu na przyszły kształt pomnika” – powiedziała rzeczniczka muzeum Alica Sigmund Heráková. Muzeum chciałoby zaprezentować nowy pomnik w 2023 roku.

Według historyków, od sierpnia 1942 r. do maja 1943 r. przez obóz w Letach przeszło  1308 Romów, mężczyzn, kobiet i dzieci,  327 z nich zostało w nim zamordowanych, a ponad 500 trafiło do Oświęcimia. W czasach komunistycznych w latach 70. Na terenie obozu utworzono chlewnię. Dwa lata temu państwo odkupiło ją c za 450 milionów koron od firmy Agpi, która trzymała  tam  13 tysięcy świń.

Źródło: ct24

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium